لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

وزیر خزانه‌داری آمریکا: مجوز فروش هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم


وزیر خزانه داری آمریکا می گوید این وزارتخانه مجوزهای فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران را بررسی می کند. او به قانونگزاران آمریکایی گفت که تحریم های ایران، سوریه و کره شمالی را افزایش می دهد.

آقای منوشن در جلسه روز چهارشنبه کمیته «راه ها و روش ها»ی مجلس نمایندگان این کشور برای حفاظت از مردم آمریکا با تمام توان تحریم های بیشتری علیه ایران ، سوریه و کره شمالی اعمال خواهد کرد.

آقای منوشن جزییات بیشتری درباره بازنگری این مجوزها که تحت توافق جامع هسته ای با ایران موسوم به برجام صادر شده اند ارائه نداد.

برجام در سال ۲۰۱۵ میان جمهوری اسلامی ایران و شش کشور قدرتمند جهان از جمله آمریکا امضا شد و موجب لغو تحریم های هسته ای ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سفر خاورمیانه خود از ایران خواست به کمک مالی، آموزشی و تسلیحاتی به تروریست ها و شبه نظامیان پایان دهد.

برای بوئینگ لغو قرارداد با ایران می تواند بر تولید هواپیماهای ۷۷۷ این شرکت تاثیر بگذارد زیرا ۱۵ فروند از این نوع در قرارداد با ایران گنجانده شده است که قرار است تحویل آن ها از سال آینده آغاز و ظرف سه سال تکمیل شود.

ایران ایر توافق کرده که ۲۰۰ هواپیمای مسافربری آمریکایی و اروپایی به ارزش ۳۷ میلیارد دلار شامل ۸۰ بوئینگ و ۱۰۰ ایرباس خریداری کند.

فروش این هواپیماها منوط به صدور مجوز از سوی آمریکا است زیرا در تولید آن ها از قطعات آمریکایی استفاده می شود.

بوئینگ همچنین ماه گذشته از مذاکره برای فروش ۳۰ هواپیمای مسافربری با شرکت هواپیمایی آسمان خبر داد اما تاکید کرد که فروش آن ها منوط به مجوزهای لازم خواهد بود.

ایران ایر می گوید برای تحویل ۷۰ فروند هواپیما که در مرحله اول باید تحویل داده شوند، مجوزها صادر شده و نیازی به مجوزهای بیشتر نیست. اما کارشناسان می گویند وزارت خزانه داری آمریکا می تواند هر مجوزی را در هر مرحله ای لغو کند.

حدود ۳۷ ایرباس نیز قرار است تا سه سال دیگر تحویل داده شود، از جمله سه فروندی که ایران تحویل گرفته است.

بانک های بین المللی می گویند با وجود صدور مجوزها، مذاکره بین ایران و بانک های غربی برای تامین منابع مالی این قرارداد ها موقتاً متوقف شده است زیرا نگرانی از اعمال مجدد تحریم ها وجود دارد، ضمن آن که بانک ها نمی خواهند برای معامله با ایران، مشمول اقدامات تنبیهی آمریکا شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG