لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

ایران چهار فروند هواپیمای مسافربری ای تی آر تحویل گرفت


مراسم تحویل هواپیماهای ای تی آر به هیات ایرانی در فرودگاه تولوز فرانسه
مراسم تحویل هواپیماهای ای تی آر به هیات ایرانی در فرودگاه تولوز فرانسه

شرکت ای تی آر چهار فروند هواپیمای مسافربری میان برد را به ایران تحویل داد.

شرکت هواپیماسازی ای تی آر روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت تصاویری از تحویل رسمی این چهار فروند هواپیما به مقامات ایران در شهر تولوز فرانسه منتشر کرد و نوشت که جیوانی ترامپالورو، مدیر این شرکت، و فرهاد پرورش، مدیر عامل ایران ایر، از فرارسیدن زمان تحویل هواپیماها ابراز خرسندی کردند.

هواپیماهای تحویل شده به ایران توسط این شرکت ایتالیایی-فرانسوی از نوع ای تی آر ۷۲- ۶۰۰ است. خبرگزاری ایرنا گزارش داد که این چهار فروند هواپیما روز چهارشنبه وارد ایران می‌شوند.

ایران در پی توافق هسته‌ای و اجرای برجام مجوز خرید هواپیماهای مسافربری از دولت ایالات متحده دریافت کرد و موفق به امضای قرارداد خرید ۱۰۰ فروند ایرباس، ۸۰ فروند بوئینگ و ۲۰ فروند ای تی آر شد.

تا کنون شرکت ایرباس سه فروند از هواپیماها را به ایران تحویل داده است.

هواپیماهای ای تی آر میان برد هستند و ظرفیت۷۲ مسافر را دارند. این هواپیماها با موتورهای ملخی، مناسب مسیرهای کوتاه و فرودگاههای کم تردد ایران هستند.

صنعت هوایی ایران در پی بیش از سه دهه تحریم با فرسودگی شدید ناوگان و کمبود هواپیما مواجه شده است و برای نوسازی نیاز به ورود بیش از ۲۰۰ هواپیمای مسافربری دارد، از این رو دریافت اجازه خرید هواپیماهای نو در میان خواسته‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای قرار گرفت. پس از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها، مجوز فروش هواپیما به ایران به طور موردی از سوی باراک اوباما و وزارت خزانه داری ایالات متحده، صادر شد.

در ماههای اخیر برخی اعضای کنگره آمریکا خواستار دخالت دولت ترامپ و ممانعت در فروش هواپیمای بوئینگ به ایران شده اند. آنها می گویند جمهوری اسلامی ایران در پوشش استفاده از هواپیماهای مسافربری، به متحدان خود در منطقه از جمله اسد و گروه های تروریستی مثل حماس سلاح و تجهیزات ارسال می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG