لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

کارشناسان آمریکایی در نشست بنیاد هریتیج درباره فروش هواپیما به ایران هشدار دادند


در این نشست امانوئل آتولنگی، مارک دو بوویتز و دایان کاتز حضور داشتند.
در این نشست امانوئل آتولنگی، مارک دو بوویتز و دایان کاتز حضور داشتند.

کارشناسان مسائل تحریم و حوزه خاورمیانه در نشستی در شهر واشنگتن، معامله شرکت های هواپیمایی با ایران را خطرناک توصیف کردند و گفتند سابقه نشان داده که ایران از خرید هواپیماهای مسافربری برای پوشش استفاده می کند تا به متحدان خود در خاورمیانه پول و سلاح برساند.

پنلی از کارشناسان بعد از ظهر پنجشنبه در دربنیاد هریتیج در شهر واشنگتن در مورد مفهوم فروش هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران و عواقبی که فروش این هواپیماها به ایران خواهد داشت، بحث کردند. این کارشناسان به تلاش ایالات متحده بمنظور محدود کردن گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه نیز پرداختند.

کارشناسان در این جلسه در مورد استفاده غیر قانونی ایران از هواپیماهای مسافربری بمنظور انتقال سلاح و مهمات و انتقال شبه نظامیان شیعه بمنظور بی ثبات سازی در منطقه و کمک به رژیم بشار اسد و حزب الله لبنان هشدار دادند.

در این نشست این کارشناسان شرکت داشتند:
- امانوئل آتولنگی، عضو ارشد بنیاد دفاع از دمکراسی
- مارک دو بوویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دمکراسی
- دایان کاتز، محقق ارشد در سیاست تنظیم مقررات

اداره این جلسه برعهده جیمز فیلیپس عضو ارشد تحقیقات امور خاورمیانه در بنیاد هریتیج بود.

کارشناسان نشست بنیاد هریتیج به تفصیل در مورد استفاده رژیم تهران از پروازهای خطوط هوایی مسافری ایران بمنظور انتقال نیروهای قدس و سپاه و شبه نظامیان شیعه از افغانستان و عراق به سوریه و همچنین حمل محموله های تسلیحاتی بمنظور کمک به بشار اسد و نیروهای حزب الله در منطقه صحبت کردند که از سوی ایران در یمن و سوریه و نقاط دیگر با هدف بی ثبات سازی بکار گرفته می شود.

به گفته کارشناسان، اکنون هواپیماهای بوئینگ و ایرباس که تحت توافق برجام به ایران بفروش می رسد، بجای حمل مسافران داخلی ایران، برای فعالیتهای غیرقانونی استفاده خواهد شد.

تازه ترین عکس ها و فیلم های خبری در اینستاگرام صدای آمریکا

امانوئل اتولنگی عضو ارشد بنیاد دفاع از دمکراسی در حاشیه این جلسه در این ارتباط به صدای آمریکا چنین گفت: «پیامی که رژیم ایران با اینگونه فعالیتها می فرستد آنست که هدف استراتژیک حفظ قدرت بشار اسد را به هر قیمتی اولویت بخشیده اند و تا امروز اینطور پیشی بینی کرده اند که طمع اقتصادی فروش این هواپیماها به ایران، نهایتا قوی تر از ضرورت اخلاقی استفاده از تحریمها بمنظور فشار بر توقف فعالیتهای غیرقانونی است.»

وزیر خارجه آمریکا این هفته در گزارشی به کنگره انجام توافق برجام از سوی ایران را تایید کرد که شرط فروش هواپیماهای مسافری را نیز شامل می شود.

مارک دو بوویتز مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دمکراسی در این مورد چنین گفت « آنچه رییس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا گفته اند آنست که هرچند ایران به برجام عمل کرده، ولی چون این توافق آنچه را رژیم تهران خواسته فراهم کرده، توافق بدی است و ما درحال بازنگری سیاست ایران هستیم و هنوز رود است عواقب بخشهای درجه دوم و سوم و دیگر را که ایران عمل نمی کند اعلام کنیم.»

تازه ترین عکس، گزارش و فیلم های خبری در توئیتر صدای آمریکا

آقای دوبوویتز می گوید ایران ایر باید بار دیگر در لیست تحریم قرار گیرد: «تحت قوانین آمریکا ایران ایر باید بدلیل حمایت از تروریسم و نقض منع گسترش تسلیحاتی بار دیگر مورد تحریم قرار گیرد که در آنصورت فروش هواپیما ها به ایران برای بوئینگ و ایرباس غیر قانونی است و بطور حتم آنها بعنوان شرکتهای بزرگ، منافع خود و سهامدارانشان را در خطر تحریم قرار نخواهند داد.»

آقای دوبوویتز در مورد طرحهای تحریمها ی جدید کنگره علیه تهران که سنا تا پس از انتخابات ایران به تعویق انداخت گفت کنگره تصمیم گرفت ابتدا در مورد طرح سوریه و کره شمالی، و پس از آن روی طرحهای ایران و حزب اله کار کند، ولی در حقیقت هرچهار طرح به نحوی ایران را شامل می شود که از ماه آینده در کنگره پیگیری خواهند شد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG