لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

اشاره مقام‌های آمریکایی به ایران، از برجام تا خرید هواپیما از بوئینگ


مقام های عالی دولت ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه در مناسبت های مختلف به ایران و موضوعات مربوط به این کشور، در سخنان خود اشاره کردند. از جمله پرزیدنت ترامپ بار دیگر از «توافق بد» هسته ای با ایران گفت و وزیر خارجه از نقش ایران در سوریه انتقاد کرد.

روز چهارشنبه دونالد ترامپ میزبان پادشاه اردن بود. آقای ترامپ در بخشی از کنفرانس خبری بعد از این دیدار، به توافق هسته ای ایران اشاره کرد و گفت «توافق هسته ای با ایران نباید هرگز اتفاق می افتاد.

وی افزود: توافق هسته ای که در دولت قبل بدست آمد، یکی از بدترین توافق هایی بود که من در عمرم دیده ام. ترامپ افزود: نباید هرگز چنین توافقی صورت می گرفت. این توافق کاملا یک سویه بود و نه تنها علیه آمریکا بلکه علیه بخش بزرگی از خاورمیانه بود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: هرکاری لازم باشد انجام می دهم که درست انجام شود.

اما روز چهارشنبه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم درباره ایران موضع گیری داشت. رکس تیلرسون در واکنش به حمله شیمیایی شمال سوریه، رژیم اسد را مسئول دانست و از دو کشور ایران و روسیه خواست به اسد فشار بیاورند تا دست به چنین اقداماتی نزند.

تیلرسون گفت: حمله شیمیایی ادلب نشان می دهد رئیس جمهوری سوریه با وحشی گری، بی شرم و خشن، به فعالیت خود ادامه می دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: از روسیه و ایران می خواهیم که اطمینان دهند که اتفاقی مثل حمله شیمیایی روز چهارشنبه دیگر هرگز تکرار نشود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل دیگر مقام عالی آمریکایی بود که روز چهارشنبه در سخنان خود به ایران اشاره کرد.

خانم هیلی که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حمله شیمیایی سخن می گفت، بار دیگر دولت سوریه را عامل این حمله شیمیایی دانست و گفت روسیه و ایران از رژیم اسد حمایت می کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به وقایع ماههای اخیر گفت: ایران و روسیه علاقه‌ای به صلح در سوریه ندارند.

غیر موضع گیری مقام های آمریکایی، پایگاه خبری فری بیکن روز چهارشنبه در گزارشی نوشت مقام های دولت ترامپ در حال بررسی تفاهم نامه جدید شرکت بوئینگ و هواپیمایی آسمان هستند. به تازگی این دو شرکت قرارداد خرید ۶۰ فروند هواپیمای پیشرفته جدید را امضا کرده اند.

فری بیکن نوشت، دولت ترامپ در حال بررسی تمام قراردادهای دولت گذشته آمریکا است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG