لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

ایران سومین ایرباس خریداری شده پس از برجام را تحویل گرفت


شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، هما، سومین هواپیمای خریداری شده پس از برجام را از ایرباس تحویل گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، هواپیمای ایرباس ای- ۳۳۰ خریداری شده توسط ایران که روز جمعه در تولوز فرانسه به فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران ایر، تحویل داده شد، روز شنبه پنجم فروردین روی باند فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

علی اکبر پرورش، مدیر عامل سازمان هواپیمایی ایران در مراسم ورود این هواپیما به فرودگاه مهرآباد اعلام کرد که جمهوری اسلامی ۹ فروند هواپیمای ایرباس دیگر تا پایان سال ۲۰۱۸ (دی ماه ۱۳۹۷) تحویل می‌گیرد.

جمهوری اسلامی ایران در پی توافق هسته‌ای و اجرای برجام، قرارداد خرید یک صد هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بوئینگ و ۲۰ هواپیمای ای تی آر ایتالیایی را با این شرکتها به امضا رساند.

از آنجا که فروش هواپیماهای نو به ایران بر اساس تحریم‌های ایالات متحده آمریکا ممنوع شده، قرارداد فروش این هواپیماها با مجوز ویژه رئیس جمهوری پیشین آمریکا، باراک اوباما، در پی توافقات مربوط به برجام به ایران بسته شده است.

ناوگان مسافربری هوایی ایران در پی سالها تحریم و جایگزین نشدن هواپیماهای نو، با فرسودگی و کمبود مواجه بود و از این رو دولت حسن روحانی تلاش کرد تا در جریان مذاکرات هسته‌ای مجوز خرید هواپیمای نو نیز دریافت کند.

پس از حدود یک سال مذاکرات، ایران نخستین هواپیمای نو خریداری شده از نوع ایرباس ای ۳۲۱ را دی ماه گذشته و دومین هواپیمای خود از نوع ایرباس ای ۳۳۰ را ۲۰ اسفند تحویل گرفت.

سومین هواپیمایی که ایران از ایرباس تحویل گرفته نیز از نوع ای ۳۳۰ است. این هواپیمای پهن پیکر دور برد، ۲۰۶ صندلی عادی و ۳۲ صندلی «بیزنس کلاس» دارد و می‌تواند ۱۵ ساعت بدون توقف پرواز کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG