لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

نامه دو عضو کنگره به ترامپ؛ مانع فروش هواپیما به ایران شوید


سناتور مارکو روبیو و نماینده پیتر راسکام
سناتور مارکو روبیو و نماینده پیتر راسکام

دو عضو کنگره آمریکا در نامه ای به دونالد ترامپ، خواستار لغو قرارداد فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران شدند.

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو و پیتر راسکام نماینده جمهوریخواه ایلینوی از مجلس نمایندگان گفته اند از هواپیمای ایرانی برای حمایت از بشار اسد استفاده می شود.

روبیو و روسکام در نامه خود گفته اند هواپیماهای فروخته شده به ایران گاهی برای اقدامات تروریستی و حمایت از افرادی چون اسد در سوریه برای ارسال کالا استفاده می شود.

این دو عضو کنگره آمریکا گفته اند قرارداد جدید خرید هواپیمای ایران از بوئینگ، حمایت از گروه های تروریستی مورد حمایت رژیم جمهوری اسلامی است و شرکت های هواپیمایی ایرانی دست شان به خون آمریکایی ها آلوده است.

نامه این دو عضو کنگره، کمی بعد از قرارداد جدید بوئینگ برای فروش ۶۰ هواپیمای جدید به ایران صادر شده است. پیش از این هم ایران و بوئینگ برای خرید ۸۰ هواپیمای دیگر قراردادی امضا کردند.

در میان مقام های آمریکایی، برخی مخالف فروش هواپیما به ایران هستند.

ایران بعد از قطع رابطه با آمریکا، از زمان ماجرای گروگانگیری، هواپیمای جدیدی از بوئینگ نتوانسته خریداری کند و امکان خرید فعلی بعد از توافق هسته ای سال گذشته مهیا شد.

همزمان با تلاش جمهوریخواهان برای ممانعت فروش هواپیما به ایران، پایگاه اینترنتی فوربس در گزارشی نوشته، راه دشواری پیش روی دونالد ترامپ است. از یکسو اگر قرارداد بوئینگ با ایران را لغو کند، با وعده بهبود مشاغل از سوی او در تناقض است. از سوی دیگر اگر موافق این فروش باشد، بارها قبل این گفته بود توافق با ایران، یک توافق بد بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG