لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

افراد متاهل شانس بیشتری برای درمان سرطان پوست دارند


یکی از امتیازات ازدواج برای بیماران مبتلا به سرطان پوست است؛ احتمال این که آنها زودتر و در مراحل ابتدایی و قابل درمان سرطان از آن مطلع شوند بیشتر و زودتر از بیمارانی است که مجرد هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنابه گفته پژوهشگران، نه تنها احتمال این که زن و شوهر متوجه خال مشکوک روی بدن یکدیگر شوند بیشتر است، بلکه اغلب آنها هستند که همسر خود را تشویق به رفتن به دکتر و چک کردن خالشان می کنند، حتی شده با نق زدن.

این یافته ها پیشنهاد می کند که افراد مجرد باید از دوست و اقوام نزدیک بخواهند که دائم بدن آنها را چک کنند و یا چک آپ مرتب با دکتر پوست خود داشته باشند.

دلیل اینکه این فرضیه بیشتر شامل حال زوج های متأهل می شود تا زوج های غیر متأهل معلوم نیست، چون زوج های غیر متأهل نیز هم بدن یکدیگر را می بینند.

به گفته «سیماران شرون» و دکتر «یورگوس کاراکوسیس» نویسندگان پژوهش در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا، شاید دلیل آن این است که افرادی که ازدواج کرده اند فرصت بیشتری برای توجه به این مسئله دارند و شاید حس مسئولیت بیشتری در مقابل سلامت همسرشان می کنند.

پژوهشگران ۵۲ هزار مورد از بیماران مبتلا به سرطان پوست در بانک داده های سرطان دولت آمریکا، که بیماری آنها بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ تشخیص داده شده بود را مورد مطالعه قرار دادند. «ملانوما» نوعی سرطان پوست است که بیشتر از دیگر سرطان های پوست می تواند به اعضای دیگر بدن گسترش پیدا کند، ولی در این مطالعه همه بیماران سرطانشان موضعی بود و فراپخش نشده بود.

در این مطالعه در بین بیماران متأهل، ۴۷ درصد از غده های سرطانی در مراحل ابتدایی بودند، در حالیکه در بین بیمارانی که هیچوقت ازدواج نکرده بودند این میزان ۴۳ درصد، در بین بیماران طلاق گرفته ۳۹ درصد، و در بین بیماران بیوه ۳۲ درصد بود.

تنها ۳ درصد از بیماران متأهل غده بد خیم داشتند، در حالی که این میزان در بیماران بیوه ۱۰ درصد بود.

نتایج این پژوهش روز چهارشنبه در ژورنال پزشکی پوست «جاما درماتالجی» به چاپ رسید که مطالعات پیشتر را که نشان می داد فراپخشی «ملانوما» در بیماران متأهل رایج نیست را تکرار می کند.

«ملانوما» اغلب شبیه یک خال از شکل افتاده است که قطر آن بزرگتر از پاک کن مداد است. رنگ آن می تواند ترکیبی از سیاه، قهوه ای، کرم و یا حتی آبی (کبود) باشد. این سرطان به حمام آفتاب گرفتن زیاد از حد و یا استفاده از تخت های برنزه کننده رابطه نزدیک دارد. همینطور در بین افرادی که پوستشان روشن است و آنهایی که خال زیاد دارند بیشتر رایج است.

انجمن سرطان آمریکا پیش بینی کرده است که امسال حدود ۹۰ هزار مورد از این سرطان در آمریکا تشخیص داده شود.

«آماندا پالمر» ۳۷ ساله هفت سال پیش به ملانوما مبتلا شده بود ولی در مراحل ابتدایی تشخیص داده شد که آن را مدیون توجه شوهرش است. همسر خانم پالمر یک خال مشکوک روی ران پای راست او دید و آنقدر پا فشاری کرد تا وقت دکتر بگیرد و آن را چک کند.

خانم پالمر گفت خال سرطانی او و حدود ۱۰ سانتیمتر از بافت اطراف آن را با جراحی برداشتند. او اکنون مرتب برای آزمایش به دکتر پوست می رود و در خانه نیز، او و شوهرش مرتب بدن یکدیگر را چک می کنند.

خانم پالمر افزود شوهرش مدام به او یادآوری می کند که هر وقت از خانه بیرون می رود از کرم ضد آفتاب قوی با «اس پی اف» بالا استفاده کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG