لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

یک پژوهش: سیگار الکترونیکی هم مانند سیگار عادی عامل سرطان است


نشریه «فورچون» خبر بدی برای کسانی دارد که به جای سیگار عادی، از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند و فکر می کنند دود این سیگار برخلاف سیگار عادی سالم است و سرطان زا نیست.

فورچون با اشاره به تازه ترین بررسی دانشگاه کالیفرنیا، می نویسد همان مواد شیمیائی عامل سرطان که در سیگار عادی وجود دارد، در سیگارهای الکترونیکی هم هست.

نمونه ادرار ۱۴۰ نف مورد آزمایش قرار گرفت که از این گروه، ۶۷ نفر از آنها تنها سیگار الکترونیکی می کشند، ۱۷ نفر از هر دو نوع سیگار استفاده می کنند و ۲۰ نفر سیگار نمی کشند. در این پژوهش مشخص شد که در استفاده کنندگان از هر دو نوع سیگار میزان مواد شیمیائی سرطان زا ۳ برابر میزان این مواد در کسانی است که تنها سیگار الکترونیکی می کشند و میزان مواد در دسته اخیر سه برابر کسانی است که هیچ نوع سیگاری نمی کشند.

مارک روبینستاین سرپرست گروه پژوهشی دانشگاه می گوید بخار برآمده از سیگار الکترونیکی ، بخار آب نیست که بی ضرر باشد. دربرارنده همان مواد زیانباری است که در سیگار سنتی معمولی یافت می شود.

به گفته روبینستاین، مواد مسموم کننده دود سیگار الکترونیکی ناشی از پروپیلن گلیکول و گلیسرینی ست که برای خوش طعم کردن این سیگار به کار برده می شود.

سازندگان سیگار الکترونیکی تضمین کرده بودند که دود این سیگارها هیچ خطری ندارد اما پژوهش یاد شده با آنکه حرف آخر را درباره زیانبار بودن سیگار الکترونیک حرف آخر را نمی زند اما بر مضر بودن آن تاکید دارد. با این حال این پژوهش می گوید سیگار الکترونیکی به سیگاری‌های سنتی کمک کرده تا اعتیاد به سیگار را در کل ترک کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG