لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

رابطه مصرف الکل یا سیگار و چای داغ با سرطان مری


اگر سیگار می کشید یا الکل می آشامید، بهتر است بگذارید چای صبحگاهی‌تان پیش از آشامیدن خنک شود، زیرا یک پژوهش جدید نشان داده آشامیدن چای داغ خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد.

در این پژوهش جدید که در نشریه «پزشکی داخلی» چاپ شد، در کسانی که سیگار می کشند یا مشروبات الکلی می نوشند،‌ آشامیدن چای داغ یا سوزان با افزایش دو تا پنج برابری سرطان مری ارتباط دارد.

سرطان مری هشتمین سرطان رایج در دنیاست و در غالب مواقع هم منجر به مرگ می شود.

به موجب آمار آژانس تحقیقات سرطان هر سال ۴۰۰ هزار نفر در اثر سرطان مری می میرند.

علت سرطان مری ، جراحت پیاپی مری در اثر دود، الکل و بازگشت صفرا و (شاید) مایعات داغ باشد.

این پژوهش که بزرگترین در نوع خود محسوب می شود، مورد بررسی ۵۰۰ هزار انسان بالغ را در ظرف بیش از ۹ سال و نیم در چین تعقیب کرده است.

به گفته «نیل فریدمن» پژوهشگر ارشد در انستیتوی ملی سرطان در بتزدای مریلند که در پژوهش جدید شرکت نداشته است، می گوید این تحقیق به خاطر بزرگی اندازه اش معیار سنجش خواهد بود.

از شرکت کنندگانی که هر هفته چای می نوشند، خواسته شد که حرارت چای خود را «گرم» ، «داغ » یا «سوزان» ارزیابی کنند. خود چای علتی برای سرطان مری تشخیص داده نشد که خبر خوبی برای «چائی خورها» است.

در ایالات متحده آمریکا و و اروپا به ندرت چای در حرارت بیشتر از ۶۵ درجه سانتی گراد نوشیده می شود.

|یتر گوگی، رئیس انجمن چای آمریکا می گوید: اگر به خاورمیانه یا روسیه بروید، یعنی جاهایی مثل ایران، ترکیه، یا آمریکای جنوبی، می بینید که چای را از قوری که مدام روی سماور می جوشد، می ریزند و می نوشند. بنابراین حرارت این چای بسیار بالاتر از ۶۵ درجه است اما خود چای خواص سلامتی بخش زیادی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG