لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

شاید فروشندگان قهوه در کالیفرنیا مجبور شوند برچسب سرطانزا بودن روی محصول شان بزنند


هفته ای نیست که گزارشی درباره فواید یا مضرات قهوه ارایه نشود اما یک دعوای حقوق در کالیفرنیا، شاید قهوه فروشها را مجبور کند که به زودی روی قهوه های شان برچسبی بزنند که این نوع قهوه سرطان زا است.

دولت محلی کالیفرنیا فهرستی از مواد شیمیائی که احتمالا عامل سرطان است را منتشر کرده اند. یکی از این مواد «اکریلامید»است و معمولا برای معطر کردن قهوه استفاده می شود.

در سال ۲۰۱۰ اولین پرونده از سوی یک موسسه غیرانتفاعی به نام شورای آموزش و پژوهش در دادگاه عالی منطقه لس آنجلس تشکیل شد. کار این شورا، بررسی فروش قهوه به مصرف کنندگان تجارتی، از جمله استارباکس، سون ایلون و بی پی است. شاکیان می گویند چون شرکت های قهوه سازی از «اکریلامید» استفاده می کنند، باید از قبل به مشتریان هشدار بدهند.

به موجب محتویات پرونده این موسسات، آنها هشدارهای روشن و منطقی به مشتریان خود نداده اند که قهوه آنان را در معرض اکریلامید قرار می دهد.

پرونده خواستار آن است که نه تنها قهوه فروش ها جریمه شوند بلکه بر روی بسته های قهوه نوشته هائی بچسبانند که مشتریان به هنگام خرید بتوانند آن را ببینند.

دست کم ۱۳ شرکت تا کنون پذیرفته اند که هشدار لازم را بر روی بسته های قهوه شان بچسبانند و آخرین شرکت استارباکس است؛ بقیه هم اگر با دادگاه کنار نیایند، باید تسلیم شوند.

بسیاری از کارشناسان قهوه اما می گویند این شکایت ها، مردم را گیج می کند. بارها و بارها ثابت شده که قهوه نوشابه سالمی است و می توان با خیال راحت مصرفش کرد. حتی راهنماهای رسمی غذائی دولت آمریکا هم سلامتی قهوه را تائید می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG