لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

پنج سرطان کشنده مردها در آمریکا؛ مردها بیشتر در معرض مرگ هستند


هنگامی که سخن از بیماری سرطان به میان می آید، به نظر می رسد مردها ضعیف تر باشند، یا حداقل آنها بیش از زنان در معرض بیماری های سرطانی قرار بگیرند.

دکتر دیوید صمدی از پزشکان سرشناس آمریکایی که تبار ایرانی هم دارد، به تازگی در مقاله ای در «دیلی نیوز» از نتایج تحقیقی نوشته که نشان می دهد مردان آمریکایی به نسبت زنان بیشتر در معرض سرطان و مرگ ناشی از آن هستند. براساس آماری که او از یک تحقیق در سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ تهیه کرده، در هر ده هزار مرد ۲۰۸ نفر براثر سرطان مرده اند در حالیکه در زنان در این تعداد ۱۴۵ نفر مرده اند.

دکتر صمدی نوشته، ۳۹.۶ درصد زنان و مردان در زندگی شان به سرطان مبتلا می شوند اما این شانس برای مردان بیشتر است و دانستن اینکه چه سرطان هایی بیشتر است، شاید به آنها برای پیشگیری کمک کند.

پنج سرطان رایج مردان

  • سرطان ریه. رایج ترین سرطان در میان مردان است که موجب مرگ می شود. عامل اصلی آن هنوز مصرف زیاد سیگار و مشروبات الکلی است.

جامعه سرطان آمریکا پیش بینی کرده در سال جاری میلادی، ۱۲۱ هزار نفر به بیماری سرطان ریه مبتلا خواهند شد که دست کم ۸۳ هزار نفر آنها خواهند مرد.

افراد ۵۵ تا ۸۰ ساله که در سال دست‌کم سی پاکت سیگار می کشند با یک مراجعه به پزشک و آزمایشات مربوطه می تواند خطر ابتلا به این سرطان را تا ۲۰ درصد کاهش دهند.

  • سرطان پروستات. این سرطان به کشندگی سرطان ریه نیست اما به خاطر ابتلای تعداد بیشتری به آن میزان مرگ و میر آن نیز بالاست. تخمین جامعه سرطان آمریکا می گوید امسال ۱۶۴ هزار نفر به سرطان پروستات مبتلا می شوند که ۲۹ هزار نفر به خاطر آن خواهند مرد.

در سرطان ریه، در پنج سال تنها ۱۶ درصد بیماران شانس سلامت و رهایی از سرطان را دارند اما ۹۹ درصد بیماران مبتلا به سرطان پروستات در پنج سال زنده می مانند.

دکتر صمدی می گوید ابتلای مردان به سرطان پروستات از سرطان سینه زنان در بریتانیا پیشی گرفته است. خیلی از مردان مدتها بعد از اینکه به این سرطان مبتلا می شوند از آن مطلع می شوند حال آنکه به عوامل مشخص و روشن آن مثل نیاز به ادرار در شب و وجود خون در ادرار بی توجه هستند. به مردان توصیه شده از چهل سالگی آزمایش مربوط به سرطان پروستات را بدهند.

  • سرطان روده بزرگ. دیگر سرطان کشنده مردان در آمریکا، این سرطان است. در دهه های گذشته میزان ابتلا به این سرطان به دلیل پیشرفت در نحوه شناخت و آزمایشات و تشخیص زود هنگام آن کاهش یافته است.

پیش بینی می شود که در سال جاری ۹۷ هزار نفر به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند و ۴۳ هزار نفر بر اثر آن بمیرند.

مردان به نسبت زنان بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند و پزشکان توصیه می کنند اگر کسی سابقه بیماری در خانواده را ندارد از ۵۰ سالگی به فکر آزمایش های مربوط به سرطان روده باشد. هرگونه خون در مدفوع و تیرگی آن یا دردهای شکمی یک نشانه است که باید به پزشک مراجعه شود.

  • سرطان پانکراس (یا لوزه المعده). با اینکه خطر ابتلا به این سرطان به نسبت سرطان پروستات پایین است،‌ اما شانس رهایی از آن بسیار کم است. در پنج سال ابتلا به این سرطان، تنها ۱۴ درصد نجات یافته اند که از این نظر نسبت به سرطان ریه هم مرگبار تر است.

برای این سرطان آزمایش و تست پیش بینی خاصی نیست اما مردانی که سابقه بیماری در خانواده دارند می توانند برای آزمایشهای تخصصی پیشقدم شوند. هرگونه درد و خارش در شکم و کمر و کاهش وزن ناگهانی، زرد شدن پوست، ادرار تیره و مدفوع چرب و تهوع و استفراغ می تواند نشانه باشد.

  • سرطان کبد. ممکن است خیلی از سرطان ها به کبد متاستاز بدهند یا آن را آلوده کنند اما اینها به عنوان سرطان کبد دسته بندی نمی شوند.کبد بزرگترین غده در بدن که در سمت معده و روی صفرا قرار دارد و تا کنون هیچ اندام مصنوعی نتواسته جایگزین این عضو حیاتی بدن شود.

از نشانه های آن کم اشتهایی و درد شکمی است.

برای این سرطان هم آزمایش پیشگیرانه ای وجود ندارد اما کسانی که سابقه بیماری خانوادگی دارند یا در معرض هپاتیت بی هستند، می توانند از پزشک خود خواستار آزمایشات تخصصی شوند.

امید به بهبود

خوشبختانه، در آمریکا پیشرفتهای زیادی در تشخیص و درمان سرطان ها بدست آمده است اما هنوز سرطان ها اکثرا کشنده هستند.

گزارش سالانه انجمن سرطان آمریکا می گوید از سال ۱۹۹۱ مرگ و میر ناشی از سرطان بخصوص برای تشخیص زودهنگام، ۲۶ درصد کاهش یافته است طوریکه اکنون در آمریکا ۲ میلیون ۴۰۰ هزار نفر به بیماری سرطانی مبتلا هستند و به خاطر آن نخواهند مرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG