لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

ادامه پیامدهای بوسه جنجالی؛ سرمربی تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا اخراج شد


خورخه ویلدا
خورخه ویلدا

خورخه ویلدا، سرمربی تیم ملی زنان اسپانیا، قهرمان جهان از سوی فدراسیون فوتبال این کشور اخراج شد. اخراج او یکی از پیامدهای بوسیدن جنی هرموسو، بازیکن تیم ملی اسپانیا، توسط لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال این کشور، بود که در روزهای اخیر به جنجال بزرگی تبدیل شده است.

به دنبال این بوسه که در مراسم اهدای مدال طلای بازیکنان اسپانیایی، بدون رضایت جنی هرموسو انجام شد، فدارسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، پرونده انضباطی علیه لوئیس روبیالس تشکیل داد و او را به طور موقت از سمت خود تعلیق کرد.

خورخه ویلدا، که از متحدان لوئیس روبیالس محسوب می‌شود، روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور، ۱۰ روز پس از تعلیق از سمتش، بدون هیچ توضیحی، از سوی فدراسیون فوتبال اسپانیا اخراج شد.

هیئت مدیره جدیدی که در غیاب لوئیس روبیالس، اداره فدراسیون فوتبال اسپانیا را بر عهده دارد، قرارداد خورخه ویلدا را که در جام جهانی استرالیا - نیوزیلند نتایج درخشانی کسب کرده بود، فسخ کرد.

خورخه ویلدا
خورخه ویلدا

فدراسیون فوتبال اسپانیا در بیانیه خود بدون اشاره به دلایل قطع همکاری با خورخه ویلدا، و یا بوسه جنجالی لوئیس روبیالس، «دستاروردهای ارزنده ورزشی» این مربی را ستود.

در این بیانیه آمده است: «خورخه ویلدا، عامل رشد قابل توجه فوتبال زنان اسپانیا بوده و ضمن کسب عنوان قهرمانی جام جهانی، این کشور را تا رتبه دوم رده‌بندی فوتبال زنان جهان بالا آورده است.»

بوسیدن جنی هرموسو توسط لوئیس روبیالس، بسیاری از شهروندان اسپانیایی را خشمگین کرده و این موضوع به یک بحث ملی درباره حقوق زنان و رفتارهای جنسیتی در این کشور تبدیل شده است.

در بیانیه جداگانه‌ای که توسط پدرو روچا، رئیس موقت فدراسیون فوتبال اسپانیا، منتشر شد، او از «رفتار نامناسب روبیالس» پوزش خواست.

پدرو روچا در این بیانیه سه صفحه‌ای نوشت: «خسارات وارد شده به فوتبال، ورزش، ‌و جامعه اسپانیا، و ارزش‌های فوتبال و ورزش این کشور، بسیار زیاد بوده است.»

خورخه ویلدا از متحدان لوئیس روبیالس بود و از سال گذشته که بیش از پانزده بازیکن اسپانیایی به دلیل شیوه مربیگری او، خواستار اخراجش بودند، با انتقادهای زیادی مواجه شد. بسیاری از این بازیکنان به دلیل برآورده نشدن برخی از خواسته‌های خود از تیم ملی اسپانیا کنار گذاشته شدند.

خورخه ویلدا - سمت چپ، و لوئیس روبیالس - سمت راست
خورخه ویلدا - سمت چپ، و لوئیس روبیالس - سمت راست

دانائه بورونات، مجری ورزشی که با بازیکنان زن برجسته اسپانیایی برای کتابش «آنها را دختر صدا نکنید، آنها را فوتبالیست صدا کنید» مصاحبه کرد، می‌گوید که بازیکنان، ویلدا را به مدیریت خرد و دخالت در تمامی امور متهم می‌کنند، برای مثال او از بازیکنان می‌خواست که در مصاحبه چه مطالبی بگویند.

خبرگزاری «رویترز» نتوانست با خورخه ویلدا برای اظهار نظر تماس بگیرد. لوئیس روبیالس نیز به درخواست این خبرگزاری پاسخ نداد.

خورخه ویلدا و لوئیس دلا فوئنته، سرمربی تیم ملی مردان، زمانی که روبیالس در ۲۵ اوت حاضر به استعفا نشد، ابتدا به تشویق او پرداختند، اما بعد در بیانیه‌های جداگانه‌ای از رفتار رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا انتقاد کردند.

لوئیس روبیالس، پس از قهرمانی اسپانیا در جام جهانی فوتبال زنان، ضمن تمجید از خورخه ویلدا، به او پیشنهاد قرارداد چهار ساله جدیدی داد که حقوق سالانه او را از ۱۶۰ هزار یورو در سال به ۵۰۰ هزار یورو افزایش می‌داد.

۵۸ بازیکن برتر زن اسپانیا گفتند که در صورت عدم تغییرات اساسی در فدراسیون فوتبال اسپانیا، برای تیم ملی این کشور بازی نخواهند کرد.

یک منبع در فدراسیون فوتبال اسپانیا هفته گذشته به رویترز گفته بود که این فدراسیون درباره ادامه همکاری با خورخه ویلدا در حال رایزنی با این بازیکنان است.

XS
SM
MD
LG