لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۶

بوسه توافقی یا ناخواسته؟ فدراسیون فوتبال اسپانیا نشست اضطراری برگزار می کند


با ادامه جنجال بر سر بوسه رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا بر لبان جنیفر هرموسو، از بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا، فدراسیون فوتبال اسپانیا اعلام کرد روز دوشنبه جلسه اضطراری برگزار خواهد کرد.

بوسه جنجالی پس از قهرمانی زنان اسپانیا در جام جهانی صورت گرفت و اکنون لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون اسپانیا، با موجی از انتقاد روبرو است.

روبیالس گفت که این بوسه توافقی بوده است، اما هرموسو آن را ناخواسته دانست.

سخنگوی فدراسیون سلطنتی فوتبال اسپانیا روز یکشنبه گفت، این فدراسیون، فدراسیون‌های منطقه‌ای را به جلسه «فوق‌العاده و فوری» فراخوانده تا در پی تعلیق روبیالس «وضعیتی که فدراسیون در آن قرار دارد را ارزیابی کند.»

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، روز پنج‌شنبه علیه روبیالس پرونده انضباطی تشکیل داد و روز شنبه اعلام کرد که به دلیل انجام تحقیقات، او به مدت سه ماه از فعالیت‌های ملی و بین‌المللی فوتبال محروم شده است.

روبیالس ۴۶ ساله گفت که از تحقیقات فیفا برای اثبات بی‌گناهی خود استفاده خواهد کرد.

روبیالس در ۱۲ سال دوران حرفه‌ای خود عمدتاً در دسته دوم تیم‌های اسپانیا بازی کرد. او که در سال ۲۰۱۸ ریاست فدراسیون فوتبال اسپانیا را بعهده گرفت، قول داد که ساختار آن را مدرن کند، گردش مالی را افزایش دهد و فدراسیون را شفاف‌تر کند.

دولت اسپانیا قادر به اخراج او نیست، اما به شدت رفتار او را محکوم کرده و روز جمعه گفت که از روند قانونی در دادگاه رسیدگی به تخلفات ورزشی برای تعلیق او استفاده خواهد کرد.

این غوغا در کشوری به راه افتاده است که در آن مسائل جنسیتی در سال‌های اخیر به یک موضوع برجسته تبدیل شده است. ده ها هزار زن در راهپیمایی‌های خیابانی در اعتراض به سوء استفاده جنسی و خشونت شرکت کرده‌اند.

یولاندا دیاز، وزیر کار اسپانیا، قرار است روز دوشنبه با نمایندگان اتحادیه «فوت‌پرو»، انجمن فوتبالیست‌های حرفه‌ای که منحصراً از بازیکنان زن تشکیل شده و هرموسو را نمایندگی می‌کند و همچنین اتحادیه فوتبالیست‌های اسپانیا دیدار کند. او می‌خواهد اطمینان حاصل کند که فوتبال حوزه‌ای باشد «که دارای شرایط مناسب و فضای عاری از خشونت جنسی حاکم است».

ماریا خسوس مونترو، سرپرست وزارت دارایی و خدمات مدنی، روز یکشنبه گفت روبیالس نباید به رهبری فوتبال اسپانیا بازگردد.

او گفت: «کسی که دروغ می‌گوید، نشان می‌دهد که نفهمیده است مبارزه برای برابری در حوزه‌ای به اندازه ورزش مهم است، نمی‌تواند سکان فوتبال این کشور را در دست داشته باشد.»

  • حمایت از هرموسو

هرموسو که گفته است به این بوسه رضایت نداده و احساس می‌کند «آسیب‌پذیر و قربانی یک تجاوز» قرار گرفته، به گرمی از سوی دیگر بازیکنان و بسیاری در جامعه حمایت می‌شود.

او وقتی عصر شنبه در فینال جام حذفی زنان بین اتلتیکو مادرید و میلان روی بالکن با شخصیت‌های برجسته دیده شد، مورد تشویق مردم قرار گرفت. بازیکنان حاضر در این مسابقه بنری در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «با تو هستیم جنیفر هرموسو».

بازیکنان اورلاندو پراید و سن دیگو ویو روز جمعه در جریان بازی لیگ ملی فوتبال زنان خود در اورلاندو در ایالت فلوریدا، مچ بندهایی برای حمایت از هرموسو بستند. بازیکنان سوئد نیز روز شنبه پیام‌های حمایتی از او روی مچ‌بندهای خود داشتند.

تمامی بازیکنان ۲۳ تیم جام حذفی اسپانیا از جمله هرموسو، و همچنین ده ها عضو دیگر تیم، روز جمعه اعلام کردند تا زمانی که روبیالس رئیس فدراسیون بماند، در بازی های بین المللی بازی نخواهند کرد.

روز شنبه ۱۱ نفر از اعضای کادر مربیگری تیم زنان اسپانیا طی بیانیه ای در حمایت از هرموسو و محکومیت روبیالس استعفای خود را به فدراسیون فوتبال اسپانیا تقدیم کردند. مربی تیم ملی زنان اسپانیا روز شنبه گفت که از «رفتار نامناسب» روبیالس متأسف است.

گروه های فمینیست روز دوشنبه در مادرید تظاهراتی را با عنوان «با تو جنی» برگزار کردند.

آندرس اینیستا که با تیم مردان اسپانیا قهرمان جام جهانی و یورو شد، بعنوان پدر سه دختر، یک شوهر و یک بازیکن فوتبال با محکوم‌کنندگان روبیالس همصدا شد و به حدود سه میلیون دنبال کننده اینستاگرام خود گفت که این رفتار روبیالس «آسیب رساندن به تصویر کشور و فوتبال ما در سراسر جهان» بود.

ویکتور فرانکو، رئیس شورای ملی ورزش اسپانیا، این ماجرا را لحظه‌ای برای «جنبش من هم» در اسپانیا خوانده است. با این حال، او روز شنبه گفت که این رسوایی به تلاش اسپانیا برای برگزاری جام جهانی ۲۰۳۰ همراه با پرتغال و مراکش آسیبی نخواهد زد.

XS
SM
MD
LG