لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

سه ماه تعلیق؛ فیفا، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا را مجازات کرد


لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا (ارشیو)
لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا (ارشیو)

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، روز شنبه چهارم شهریور، لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا، را از تمام فعالیت‌های مرتبط با فوتبال، به مدت سه ماه، منفصل کرد. این اقدام برای بررسی اتهامات مربوط به بوسه او بر لبان جنی هرموسو، از بازیکنان این تیم، پس از قهرمانی زنان اسپانیا در جام جهانی انجام گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فیفا در بیانیه‌ای گفت که تعلیق روبیالس از فعالیت‌های ملی و بین‌المللی فوراً به اجرا درخواهد آمد.

این تصمیم توسط خورخه ایوان پالاسیو، رئیس کمیته انضباطی فیفا، گرفته شده است.

فیفا روز پنجشنبه سوم شهریور، به خاطر رفتار روبیالس در یکشنبه گذشته در شهر سیدنی استرالیا، پرونده انضباطی‌ را علیه او آغاز کرد.

روبیالس گفته است که از خود دفاع خواهد کرد تا «بی گناهی کاملش» را ثابت کند.

روبیالس، ۴۶ ساله، نسبت به این بوسه که توسط خانم هرموسو، هم‌تیمی‌های او و دولت اسپانیا محکوم شده است، گفته که این بوسه، توافقی بوده است.

تظاهرات مردم در خارج از فدراسیون فوتبال اسپانیا. لاس روزاس، اسپانیا - ۲۵ اوت ۲۰۲۳ (۳ شهریور ۱۴۰۲)
تظاهرات مردم در خارج از فدراسیون فوتبال اسپانیا. لاس روزاس، اسپانیا - ۲۵ اوت ۲۰۲۳ (۳ شهریور ۱۴۰۲)

گروه‌های فمینیست روز شنبه در شهرهای مادرید، سانتاندر و لوگرنو تظاهراتی برگزار کردند و خواستار استعفای روبیالس شدند.

او روز جمعه حاضر نشد که استعفاء دهد و از رفتار خود دفاع کرد. او این بوسه را پس از پیروزی اسپانیا بر انگلیس و کسب عنوان قهرمانی جام جهانی فوتبال زنان، واکنشی «فی‌البداهه، متقابل، شادمانه و توافقی» خواند.

جنی هرموسو (آرشیو)
جنی هرموسو (آرشیو)

جنی هرموسو گفته است که با این بوسه موافقت نکرده بود و این کار به او حس «آسیب پذیری و قربانی‌ یک فشار و تحمیل شدن» داد.

فدراسیون فوتبال سلطنتی اسپانیا، ساعاتی پیش از اقدام فیفا در روز شنبه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ثابت خواهد کرد که دروغ‌هایی پیرامون آنچه که خانم هرموسو می‌گوید و صحبت هایی که دیگران به جای او می‌کنند، وجود دارد.

در این بیانیه که در وب‌سایت فدراسیون فوتبال سلطنتی اسپانیا منتشر شد، آمده است که اقدامات قانونی مناسبی برای دفاع و حفظ آبروی روبیالس انجام خواهد داد، اما اشاره‌ای به جزئیات آن نشده است.

دولت اسپانیا نمی‌تواند روبیالس را اخراج کند اما رفتار او را به شدت محکوم کرده و روز جمعه اعلام کرد که به دنبال تعلیق او با استفاده از یک روند قانونی در دادگاه ورزشی است.

XS
SM
MD
LG