لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

بوسه جنجالی در فینال جام جهانی زنان؛ نخست‌وزیر اسپانیا: عذرخواهی کافی نیست


 لوئیس روبیالس وجنی هرموسو
لوئیس روبیالس وجنی هرموسو

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، سه‌شنبه ۲۲ اوت از رئیس فدراسیون فوتبال این کشور به خاطر بوسیدن یکی از بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا انتقاد کرد و گفت که عذرخواهی عمومی او کافی نیست.

به گزارش «رویترز»، لوئیس روبیالس، یکشنبه گذشته پس از پیروزی اسپانیا بر انگلیس و کسب عنوان قهرمانی جام جهانی فوتبال زنان، هنگام اهدای مدال طلا به بازیکنان اسپانیایی، بصورت غیرمنتظره‌ای جنی هرموسو را از لب بوسید.

این بوسه با انتقادهای زیادی همراه شده است و علی‌رغم عذرخواهی رئیس فدراسیون‌ فوتبال اسپانیا، بسیاری خواستار استعفای او هستند.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، در یک کنفرانس خبری گفت: «ما عذرخواهی او را دیدیم ولی این کافی نیست، او باید در عذرخواهی بسیار واضح‌تر و قانع کننده‌تر باشد. او باید اقدامات بیشتری را برای شفاف‌سازی رفتاری که غیرقابل قبول است، انجام دهد.»

نخست‌وزیر اسپانیا در ادامه یادآور شد که فدراسیون فوتبال بخشی از دولت اسپانیا نیست و او امکان تغییر یا برکناری لوئیس روبیالس را ندارد.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، همراه با تیم ملی‌ اسپانیا
پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، همراه با تیم ملی‌ اسپانیا

براساس گزارش‌های موجود و تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی، جنی هرموسو پس از این بوسه در رختکن به هم‌تیمی‌های خود گفت که «آن را دوست نداشت.» با این حال، او بعدا در بیانیه‌ای که از طریق فدراسیون فوتبال اسپانیا منتشر شد، این حادثه را کم اهمیت جلوه داد.

با افزایش انتقادها، روبیالس که در ابتدا منتقدان خود را «احمق» خوانده بود، دوشنبه یک عذرخواهی ویدئویی منتشر کرد. او در این پیام ویدئویی با بیان اینکه «قطعا» مرتکب اشتباه شده، گفت که «سوءنیتی» در کار نبوده و همه چیز در لحظه اتفاق افتاد.

تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا حتی پیش از آغاز جام جهانی به میزبانی مشترک استرالیا و نیوزیلند با حواشی مختلفی مواجه بود و تعدادی از بازیکنان به شدت از عملکرد فدراسیون فوتبال این کشور انتقاد کردند.

با این حال اسپانیا که یکی از بهترین تیم‌‌های این دوره بود، به فینال رسید و برای نخستین بار قهرمان جام جهانی فوتبال زنان شد.

تیم ملی‌ اسپانیا
تیم ملی‌ اسپانیا

در سال‌های اخیر مسائل جنسیتی در اسپانیا به موضوع داغی تبدیل شده است. دولت ائتلافی اسپانیا به رهبری سوسیالیست‌ها، مجموعه‌ای از اصلاحات قانونی را در مواردی چون دستمزد‌ برابر، سقط جنین، کارگران جنسی، و حقوق تراجنسیتی‌ها ارائه کرده است.

با این حال برخی کاستی‌ها در قانون مجازات رضایت جنسی باعث شده است تا تعدادی از متجاوزان زودتر از زندان آزاد شوند؛ عاملی که موجب خشم بسیاری از شهروندان اسپانیایی شده است.

XS
SM
MD
LG