لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

اقدام دولت اسپانیا برای برکناری رئیس فدراسیون فوتبال؛ پس‌لرزه‌های بوسه جنجالی ادامه دارد


لوئیس روبیالس، رئیس تعلیق شده فدراسیون فوتبال اسپانیا
لوئیس روبیالس، رئیس تعلیق شده فدراسیون فوتبال اسپانیا

دولت اسپانیا به طور رسمی اقدامات لازم برای برای برکناری لوئیس روبیالس، رئیس تعلیق شده فدراسیون فوتبال آن کشور، را آغاز کرد.

این در حالی است که روبیالس جمعه به سکوت یک هفته‌ای خود پایان داد و تأکید کرد که او قربانی کارزاری است که با هدف بدنام کردنش به راه افتاده است.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، لوئیس روبیالس، در فینال جام جهانی فوتبال زنان، پس از اینکه اسپانیا انگلیس را شکست داد و قهرمان شد، هنگام اهدای مدال طلا به بازیکنان اسپانیایی، به صورت غیرمنتظره‌ای، لبان یکی از بازیکنان به نام جنی هرموسو را بوسید.

بوسه رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا که بدون رضایت این بازیکن اسپانیایی بود، با انتقادهای جهانی زیادی مواجه شد و بسیاری خواستار استعفای او هستند.

روز جمعه، یک هیئت حقوقی دولت اسپانیا که به مسائل ورزشی رسیدگی می کند، پرونده‌ای رسمی را علیه روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا که در عین حال نایب رئیس یوفا نیز هست، تشکیل داد. این پرونده به دلیل رفتار نامناسب او که به دلیل بازتاب جهانی باعث «شرمساری ملی» شد، شکل گرفته است.

لوئیس روبیالس در حال بوسیدن جنی هرموسو
لوئیس روبیالس در حال بوسیدن جنی هرموسو

دولت اسپانیا امیدوار است که روبیالس را مستقل از روند بررسی پرونده از سوی فیفا که او را به طور موقت تعلیق کرده است، برکنار کند.

به گفته دولت، این هیئت تصمیم خواهد گرفت که آیا روبیالس با بوسیدن هرموسو از قدرت خود سوءاستفاده کرده، یا به اعتبار و شهرت اسپانیا در یک رویداد ورزشی آسیب زده است. او احتمال دارد به مدت دو سال از سمت خود برکنار شود.

میکل ایستا، سرپرست وزیر فرهنگ و ورزش اسپانیا، گفت: «زمانی که چشم جهان به بازیکنان ما خیره شد، رفتار روبیالس به ورزش و کشور ما آسیبی رساند که ترمیم آن دشوار است.»

پس از این تصمیم هیئت دولت، روبیالس که گفته بود از مقام خود استعفا نمی‌دهد، نخستین بیانیه علنی خود را منتشر کرد. او پیشتر ادعا کرده بود قربانی توطئه‌‌ای است که توسط «فمینیست‌های دروغین» مدیریت می‌شود.

روبیالس روز جمعه گفت: «من مرتکب اشتباهات مشهودی شدم که از بابت آنها صمیمانه ابراز پشیمانی می‌کنم.» او مدعی شد که این بوسه «دوجانبه، توافقی، و در یک لحظه شاد رخ داده است.» اما هرموسو قاطعانه این ادعا را رد می‌کند.

روبیالس یا اشاره به این که در تحقیقات فیفا شرکت کرده است، به شدت از رسانه‌ها و سیاستمدارانی که در اسپانیا و جهان در این مدت او را با ادعاهای خود مورد آزاد قرار دادند، انتقاد کرد.

لوئیس روبیالس
لوئیس روبیالس

این هیئت دولتی پس از تحقیقات مقدماتی، اتهامات علیه روبیالس را «جدی» تشخیص داد و این ارزیابی مانع از تعلیق فوری او توسط دولت می‌شود. منتقدان روبیالس امیدوار بودند که اتهامات علیه او «بسیار جدی» تشخیص داده شود و او در هنگام بررسی پرونده از مقام خود تعلیق شود.

در شرایطی که دولت اسپانیا نمی‌تواند‌ روبیالس را در حالی که پرونده او در این هیئت بررسی می‌شود، به طور مستقیم برکنار کند، ولی منتقدان می‌خواهند که تعلیق موقت هم یکی از گزینه‌ها باشد.

فیفا در حال حاضر روبیالس را به مدت ۹۰ روز در حالی که پرونده انضباطی علیه او تشکیل شده، تعلیق کرده است، بنابراین تصمیم اسپانیا تأثیر خاصی در وضعیت او نخواهد داشت. تصمیم این هیئت دولتی فشارها را بر روبیالس افزایش می‌دهد و حامیان اندک او را مردد خواهد کرد.

فدراسیون فوتبال اسپانیا ابتدا از روبیالس حمایت کرد و مدعی شد که با هرموسو به دلیل دروغگویی برخورد قانونی خواهد کرد. اما پس از اینکه فیفا روبیالس را تعلیق کرد، این فدراسیون نیز خواستار کناره‌گیری او شد.

مخالفین روبیالس
مخالفین روبیالس

فدراسیون فوتبال اسپانیا، حقوق روبیالس را به حالت تعلیق درآورد و به او دستور داده است تا ماشین فدراسیون، لپ‌تاپ، و تلفن همراهش را پس بدهد.

روبیالس تقریباً بدون حامی باقی مانده است. مادر او اعتصاب غذای کوتاهی را در کلیسایی در جنوب اسپانیا برگزار کرد و خواستار عدالت برای پسرش شد و از هرموسو خواست تا ادعاهای نادرست خود را پس بگیرد.

در روزهای اخیر بسیاری حمایت مقامات اسپانیایی و جهانی، ورزشکاران، افراد مشهور از هرموسو حمایت کردند.

منبع: آسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG