لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

پیامدهای ناتمام «بوسه ممنوعه»؛ تکاپوی دولت اسپانیا برای تعلیق روبیالس


به دنبال «بوسه ممنوعه» رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا بر لب جنیفر هرموسو، ستاره فوتبال پس از قهرمانی اسپانیا در جام جهانی زنان، دولت اسپانیا برای برکناری لوئیس روبیالس، تکاپو می‌کند.

به گزارش سی ان ان، در حالی‌که فیفا پیش‌تر لوئیس روبیالس، را به مدت ۹۰ روز تعلیق کرده بود و دولت اسپانیا نیز مدارک لازم را برای برکناری لوئیس روبیالس، به «هیئت داوری فوتبال» ارائه داده است، «شورای عالی ورزش» دولت اسپانیا می‌تواند رئیس فدراسیون فوتبال را برکنار کند.

هرچند دولت، اقدامات لوئیس روبیالس، را به عنوان «رفتار غیرقابل قبول» و «نقض جدی قانون» در ورزش اسپانیا توصیف کرده، ولی او هنوز از سمت خود برکنار نشده است.

روبیالس به اشتباه خود را اعتراف می‌کند اما می‌گوید که این بوسه «توافقی» بوده است، در حالی که جنیفر هرموسو گفته که او اجازه نداده بود کسی او را ببوسد و احساس می‌کند مورد تجاوز قرار گرفته است.

از سویی میکل ایستا، وزیر فرهنگ و ورزش اسپانیا با اشاره به «پیامدهای ورزشی و اجتماعی» این حادثه، از طرح‌های «تجدید سازمان» در فدراسیون فوتبال اسپانیا در دوره ریاست پدرو روچا، استقبال می‌کند و آن را «ضروری» می‌داند.

از سویی دیگر همه دولتمردان منطقه ضمن حمایت از پدرو روچا، نایب رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا، خواستار استعفای روبیالس شدند.

بر اساس این گزارش، اگر «هیئت داوری فوتبال» با ارزیابی دولت موافقت کند و رسیدگی‌ها را آغاز کند، «شورای عالی ورزش» دولت اسپانیا می‌تواند به طور موقت روبیالس را ظرف ۴۸ ساعت، در طول زمان انجام تحقیقات، برکنار کند.

در شرایطی‌که روبیالس از استعفا خودداری می‌کند، فشار افکار عمومی بر او تشدید شده زیرا او در جریان مجمع فدراسیون «قول داده بود» که کناره‌گیری کند ولی همچنان در سمت خود به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا، ادامه می‌دهد.

گزارش سی‌ان ان در پایان احتمال می‌دهد که روبیالس همچنین ممکن است با تحقیقاتی از سوی دادستان‌های اسپانیا به «اتهام تجاوز جنسی» روبرو ‌شود؛ اتهامی که به تصمیم «هیئت داوری فوتبال» و اقدام بعدی «شورای عالی ورزش» دولت اسپانیا، نیز بستگی دارد.

پیش‌تر فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، روز شنبه چهارم شهریور، لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا، را از تمام فعالیت‌های مرتبط با فوتبال، به مدت سه ماه، منفصل کرد. این اقدام برای بررسی اتهامات مربوط به بوسه او بر لبان جنی هرموسو، از بازیکنان این تیم، پس از قهرمانی زنان اسپانیا در جام جهانی انجام گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فیفا در بیانیه‌ای گفت که تعلیق روبیالس از فعالیت‌های ملی و بین‌المللی فوراً به اجرا درخواهد آمد.

این تصمیم توسط خورخه ایوان پالاسیو، رئیس کمیته انضباطی فیفا، گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG