لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

رهبر جنبش استقلال طلبی کاتالونیا از زندان آزاد شد


کارلوس پوجدمون، رهبر جنبش استقلال‌خواهی کاتولونيا و رئيس برکنار شدۀ اين منطقه در شمال اسپانيا، به حکم دادگاه آلمان به قيد وثيقه از زندان آزاد شد.

آقای پوجدمون روز شنبه ۱۸ فروردین، یک روز پس از آزادی، در مصاحبه با خبرنگاران در برلين بار ديگر از دولت مرکزی اسپانيا خواست برای بررسی ادعای استقلال کاتالونيا با مقامات اين منطقه وارد گفت و گو شود.

او همچنین به خبرنگاران گفت: «قصدم اين است، وظيفه دارم و مايلم، در آلمان، جايی که الان هستم بمانم و همانطور که هميشه به مقام های آلمانی گفته‌ام، برای رسيدگی به موارد قانونی و تا پايان اين روند قضايی در دسترس باشم. اين روند به مجرد اينکه به پايان برسد تصميم خواهم گرفت و مايلم به بلژيک برگردم، جايی که در حال حاضر اقامت دارم تا بتوانم در تبعيد به کار بپردازم.»

آقای پوجدمون روز پنجم فروردين هنگام بازگشت از دانمارک به بلژيک در مرز آلمان با حکم جلب دولت اسپانيا در چهارچوب قانون اساسی اتحاديه اروپا توسط پليس آلمان دستگير شد.

دولت اسپانيا کارلس پوجدمون را به برپايی شورش و سوء استفاده مالی از بودجه مربوط به برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونيا متهم کرده است. از آنجا که اتهام نخست در قانون اساسی آلمان جرم محسوب نمی‌شود، دادگاه آلمان روز جمعه آقای پوجدمون را به قيد وثيقه آزاد کرد، و اعلام کرد با اين اتهام کارلس پوجدمون قابل استرداد به اسپانيا نيست، اما اتهام دوم، سوء استفاده مالی ممکن است برای وی مشکل آفرين باشد.

کارلوس پوجدمون در ادامۀ مصاحبه با خبرنگاران خواستار کمک و میانجی گری جامعۀ بين المللی برای حل اين مساله شد.

او گفت: «من هميشه مايل به وساطت جامعه بين المللی بوده‌ام. آخرين بار وقتی در بارسلون بودم، از جامعۀ بين المللی درخواست کردم از مقام‌های اسپانيا بخواهد ميانجيگری جامعۀ بين‌المللی را بپذيرد.»

دادگاه عالی اسپانيا ماه گذشته حکم جلب کارلس پوجدمون و چهار نفر ديگر از سياستمداران کاتالونيا را که از سال پيش در بلژيک در تبعيد خود خواسته هستند، بار ديگر تمديد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG