لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۹

رهبر برکنار شده کاتالونیا برای دادگاه به اسپانیا باز نمی‌گردد


کارلس پوجیدمون در بلژیک حضور داشته است.
کارلس پوجیدمون در بلژیک حضور داشته است.

در حالیکه دستگاه قضایی اسپانیا، کارلس پوجدمونت، رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا را احضار کرده، او گفته برای دادگاه به اسپانیا باز نمی گردد. پیشتر بحث پناهندگی او به کشور دیگری مطرح شده بود.

دیوان عالی اسپانیا روز سه شنبه ۹ آبان اعلام کرد کارلس پوجیدمون رهبر برکنار شده کاتالونیا را به همراه ۱۳ نفر از اعضای کابینه اش برای شرکت در دادگاه در روز پنجشنبه احضار کرد.

حوزه مانوئل مازا دادستان کل اسپانیا اعلام کرده قصد دارد کارلس پوجیدمون و همکاران جدایی طلب وی را به تشویش، شورش و اختلاس متهم نماید.

روز چهارشنبه ۱۰ آبان وکیل پوجدمونت اعلام کرد که فعلا حکم بازداشتی علیه او صادر نشده و او برنمی گردد. چون اگر برگردد و بازداشت شود، نمی تواند در انتخابات شرکت کند. وکیل این مقام سابق دولت خودمختار کاتالونیا می گوید مقام های قضایی می توانند از او در حالیکه خارج از اسپانیا است، سوال کنند.

آقای پوجیدمون هم اکنون در بروکسل بلژیک بسر می برد و می گوید به دلایلِ ایمنی و آزادی به آن کشور رفته است.

سه نفر از مشاوران دولت معزول کاتالونیا سه شنبه وقتی از بلژیک وارد اسپانیا شدند، مورد استقبال مردم قرار گرفتند.

۹ مهر پوجدمونت همه پرسی استقلال از اسپانیا را اعلام کرد اما دولت مرکزی با آن مخالفت کرد و هفته گذشته مقامات دولت خودمختار کاتالونیا را بر کنار کرد.

قرار است انتخابات جدیدی در ماه دسامبر در منطقه کاتالونیا برگزار شود و حزب جدایی خواه این منطقه اعلام کرد نامزدهایی برای شرکت در این انتخابات معرفی خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG