لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

آلمان: تصمیم‌گیری درباره استرداد رهبر جدایی طلب کاتالونیا زمان می‌برد


کارلس پوجدمون رهبر جدایی طلبان منطقه کاتالونیا در اسپانیا - آرشیو
کارلس پوجدمون رهبر جدایی طلبان منطقه کاتالونیا در اسپانیا - آرشیو

دادگاهی در آلمان روز دوشنبه اعلام کرد تصمیم‌گیری در مورد استرداد «کارلس پوجدمون» رئیس پیشین دولت محلی و رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا به دولت اسپانیا احتمالا چند روز طول می‌کشد.

کارلس پوجدمون که حدود پنج ماه پیش و پس از ابطال نتایج همه‌پرسی استقلال کاتالونیا و انحلال دولت محلی توسط نخست وزیر اسپانیا به بلژیک گریخت، روز یکشنبه در شمال آلمان بازداشت شد.

وی به اتهام شورش تحت تعقیب قضایی است؛ اتهامی که می‌تواند تا ۲۵ سال زندان در پی داشته باشد. وی قصد داشت از دانمارک وارد آلمان شود و از آنجا راهی بلژیک شود که در مرز دستگیر شد.

به دنبال اعلام خبر دستگیری آقای پوجدمان، هزاران نفر از حامیان او به خیابان‌ها ریختند که با برخورد نیروهای امنیتی روبرو شدند و به نوشته رویترز ۹ نفر دستگیر و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

تظاهرات در اسپانیا از روز جمعه و پس از آن که دیوان عالی آن کشور اعلام کرد ۹ نفر از رهبران کاتالونیا، از جمله کارلس پوجدمون، به اتهام شورش، کلاهبرداری یا نافرمانی محاکمه خواهد شد.

آقای پوجدمون و همراهان او این اتهام ها را رد کرده‌اند.

وی قرار است روز دوشنبه در جلسه دادگاهی در آلمان حاضر شود.

دیوان عالی اسپانیا همچنین حکم جلب بین المللی برای چهار تن از سیاستمداران کاتالونیا که سال گذشته پس از برگزاری رفراندم از کشور گریخته و در تبعید خودخواسته به سر می‌برند را تمدید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG