لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

رهبر برکنار شده کاتالونیا از مردم خواست در برابر دولت مرکزی مقاومت کنند


کارلوس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت کاتالونیا
کارلوس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت کاتالونیا

رهبر برکنار شده منطقه کاتالونیا، مردم را به مقاومت دموکراتیک در برابر اجرای اصل ۱۵۵ قانون اساسی از سوی دولت مرکزی اسپانیا فراخواند.

کارلوس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت کاتالونیا گفت: «ما همچنان به تنها راه کاری که ما برنده خواهد کرد ادامه می دهیم. بدون خشونت، بدون توهین، در یک حرکت جمعی، با احترام به مردم و سمبل‌ها، عقاید، و همینطور احترام به مخالفت کاتالانهایی که با تصمیم اکثریت پارلمان موافق نیستند.»

این در حالی است که پارلمان کاتالونیا، در میان شور و هیجان نمایندگانی که سرود می خواندند، اعلام استقلال کرد و کارلوس پوجدمون رئیس دولت بیانیه استقلال را قرائت کرد.

در واکنش، سنای اسپانیا، با توسّل به اصل ۱۵۵ قانون اساسی، که اجازه برکناری و انحلال دولت های محلی را به دولت مرکزی سپرده است، مجلس کاتالونیا را منحل کرد و ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا با وعده برگزاری انتخابات مجدد در ۲۱ دسامبر، رسما اداره این ایالت را به عهده گرفت.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا گفت: «آنچه امروز در پارلمان کاتالونیا اتفاق افتاد، گواه روشنی بر ضرورت طرح پیشنهادی سنا برای برکناری دولت و انحلال مجلس کاتالان است. مجلس آن کاتالونیا با تصویب استقلال، چیزی را مصوب کرده است که کاملا غیر قانونی و حتی مجرمانه است.»

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نیز امروز گفت، نتیجه همه پرسی کاتالونیا و استقلال آن را نمی پذیرد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفت: «من قبلا هم گفتم، اروپا جایی برای تجزیه بیشتر ندارد. ما به قانون اساسی اسپانیا احترام می گذاریم و علاقه به توسعه و بزرگ کردن اتحادیه اروپا هم نداریم. اگر همینطور پیش برود، فردا کشور های عضو اتحادیه ۹۵ تا می شوند. همان ۲۸ تا برای ما کافی است و قرار است همگی یک دولت شویم.»

کاتالان ها روز اول اکتبر با شرکت در همه پرسی به استقلال و جدایی از اسپانیا رای دادند. کارلوس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا ممکن است برای رفراندوم غیر قانونی و استفاده از اموال عمومی برای این اقدام ، به ۲۵ سال زندان محکوم شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG