لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

نخست وزیر اسپانیا درخواست مذاکره رهبران استقلال طلب کاتالونیا را رد کرد


ماریانا راخوی، نخست وزیر اسپانیا، درخواست رهبران استقلال طلب کاتالونیا برای مذاکره را رد کرد.

این درخواست پس از آن مطرح شد که احزاب جدایی طلب کاتالونیا در انتخابات پارلمانی آن ایالت با اکثریتی ضعیف پیروز شدند.

نخست وزیر اسپانیا روز شنبه دوم دی ماه گفت که احزاب جدایی طلب کاتالونیا تنها دو کرسی بیشتر از سایرین بدست آورند، که با درخواست بزرگ آنان هماهنگی ندارد.

ماریانا راخوی گفت: «جدایی طلبان خواستار یک تغییر اساسی بودند، اما به نظر من آنچه بدست آورده‌اند برای آن تغییر و تحول کافی نیست. به علاوه این رای گیری نشان داد که حمایت مردم کاتالونیا از آنها به نسبت قبل کاهش پیدا کرده است.»

اما یکی از رهبران استقلال طلبان گفت که دموکراسی حکم می کند که به آراء اکثریت رای دهندگان کاتالونیا در این انتخابات احترام گذاشته شود.

مارتا روویرا، از احزاب استقلال طلب کاتالونیا گفت: «اگر آقای راخوی به دموکراسی اهمیت می‌دهد، باید نتایج انتخابات و پیروزی استقلال طلبان در آن را قبول کند.»

با این حال، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد که با نمایندگان احزاب پیروز در انتخابات اخیر کاتالونیا تنها در چارچوب یک اسپانیای واحد گفتگو می‌کند، نه در مورد زمان و نحوه جدایی آن استان.

در همین حال، کارلوس پوجدمون رئیس دولت سابق استان خود مختار کاتالونیا و رهبر جدایی طلبان، که هم اکنون در بلژیک بسر می‌برد، روز گذشته از اتحادیه اروپا خواست تا همانطور که با دولت مرکزی اسپانیا رفتار می کند، به ندای استقلال طلبی مردم کاتالونیا نیز گوش فرا دهد.

در شرایطی که بلاتکلیفی سیاسی در کاتالونیا بر اقتصاد ثروتمندترین ایالت اسپانیا اثر گذاشته، و تعدادی از اعضای کابینه سابق آقای پوجدمون به جرم شورش، اخلال در نظم، و حیف و میل اموال عمومی به زندان افتاده‌اند، دادستانی اسپانیا می گوید، حوزه تحقیقات گسترده تر شده و بزودی تعداد دیگری از استقلال طلبان کاتالونیا بازداشت می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG