لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

رهبر و چهار وزیر پیشین کاتالونیا خود را به پلیس بلژیک تسلیم کردند


کارلس پوجدمون، رهبر سابق کاتالونیا
کارلس پوجدمون، رهبر سابق کاتالونیا

«کارلس پوجدمون» رهبر و چهار وزیر پیشین منطقه خودمختار کاتالونیا، روز یکشنبه ۱۴ آبان در بروکسل خود را تسلیم پلیس کردند.

یک دادگاه اسپانیا پیشتر برای او حکم جلب صادر و آن را به دادستانی بلژیک ابلاغ کرده بود. آقای پوجدمون روز شنبه در واکنش به صدور حکم جلب خود و دیگر مقام های کاتالونیا برای همکاری با مقام های اروپایی اعلام آمادگی کرد. آقای پوجدمون و شماری از مقام های دولت محلی کاتالونیا پیشتر به بلژیک گریخته بودند.

دادگاه اسپانیا هفته گذشته، در پی اعلام استقلال اخیر کاتالونیا، برای ۹ تن از مقام های دولت محلی کاتالونیا حکم جلب صادر کرد. تنها یکی از این افراد به قید وثیقه آزاد شد. تمرد، فتنه جویی و اختلاس از جمله اتهام های احتمالی علیه رهبران کاتالونیا عنوان شده است.

تظاهرات علیه دخالت دولت مرکزی در کاتالونیا

دهها هزار نفر هم در شهر بیلبائوی اسپانیا، در اعتراض به کنترل منطقه کاتالونیا توسط دولت اسپانیا دست به تظاهرات زدند. معترضان علیرغم هوای بارانی، با چتر در این تظاهرات حاضر شده و شعار نه به ماده ۱۵۵، دموکراسی، حق انتخاب سر دادند.

دولت اسپانیا با اجرای ماده ۱۵۵ قانون اساسی آن کشور در روز جمعه پنجم آبان ماه و در واکنش به اعلام استقلال منطقه کاتالونیا، دولت آن منطقه را منحل کرده و کنترل کامل کاتالونیا را در دست گرفت.

رهبران گروه جدایی طلب باسک نیز که دهها سال با دولت اسپانیا به واسطه استقلال طلبی مبارزه مسلحانه داشتند و سرانجام سال گذشته اسلحه های خود را رسماً تسلیم دولت اسپانیا کردند در این تظاهرات شرکت داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG