لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

دادستانی اسپانیا مقامات کاتالونیا را به شورش متهم کرد


دادستان کل اسپانیا علیه رهبران کاتالونیا اعلام جرم کرد.
دادستان کل اسپانیا علیه رهبران کاتالونیا اعلام جرم کرد.

خوزه مانوئل مازا، دادستان کل اسپانیا می گوید کارلس پوجدمان، رهبر پیشین کاتالونیا و سایر همدستان وی به اتهام شورش در پی اعلام غیرقانونی استقلال ایالت محاکمه خواهند شد.

دادستان کل به جای صدور فرمان بازداشت این مقامهای کاتالونیائی، روز دوشنبه ۸ آبان از آنها خواسته است در روزهای آینده در دادگاه مادرید حاضر شوند تا به اتهام شان رسیدگی شود.

به گزارش نیویورک تایمز اکنون برعهده قاضی است که تعیین کند سران استقلال طلب کاتالوینا چه موقع در دادگاه حاضر شوند و اینکه آیا به شورش، تحریک مردم، سوء استفاده از قدرت، سوء استفاده از اموال دولتی و هزینه کردن آن در برگزاری همه پرسی غیرقانونی استقلال از اسپانیا متهم خواهند شد یا نه.

دولت مرکزی اسپانیا دریک اقدام نمایان، کنترل و اداره دولت محلی کاتالونیا را در دست گرفت و ماریانا راخوی با اعلام بحران قانون اساسی تلاش دارد جلو جدائی کاتالونیا از اسپانیا را بگیرد.

روز جمعه پنج آبان پارلمان کاتالونیا جدائی از اسپانیا و استقلال ایالت را اعلام داشت و این اقدام موجب شد نخست وزیر اسپانیا کارلس پوجدمان و سایر مقامهای محلی ایالت را از مقام شان برکنار سازد و برای انتخاب مجدد مقامهای محلی ۲۲ دسامبر را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات اعلام دارد.

مقام های قضائی و حقوق دانان اسپانیا در این باره اختلاف نظر دارند که آیا می توان سران استقلال طلب کاتالونیا را به شورش متهم کرد یا نه.

در چالش با اقدام های دولت مرکزی اسپانیا امروز یکی از مقامهای دولت کاتالونیا سرکار خود حاضر شد و حکم انحلال کابینه را نادیده گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG