لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

اعلام منطقه جدید دفاع هوایی کره جنوبی


جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا در دانشگاه سئول
جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا در دانشگاه سئول

کره جنوبی منطقه دفاع هوایی اش را گسترش داد. وزیر دفاع کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرد منطقه جدید – که از پانزدهم دسامبر – ۲۴ آذر – به اجرا در می آید، لیودو را هم دربر می گیرد. لیودو یک جزیره کوچک صخره ای واقع در آبهای جنوبی کره است که چین آن را سویان می خواند و بر آن ادعای مالکیت می کند.

روز یکشنبه وزارت امور خارجه آمریکا گفت دولت کره جنوبی پیش از اعلام تصمیم در این باره با مقامات ایالات متحده رایزنی کرده بود، از جمله در دیدار روز جمعه جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا با پارک گون هی، رئیس جمهوری کره جنوبی در سئول.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است واشنگتن با متحدانش در منطقه مشاوره نزدیک داشته و خواهد داشت تا اطمینان یابد که اقدامات آنها به ثبات، قابلیت پیش بینی و همخوانی بیشتر با اقدامات بین المللی کمک می کند.

اعلام منطقه دفاع هوایی از سوی کره جنوبی در واکنش به تصمیم ماه گذشته چین مبنی بر ایجاد منطقه هوایی جدیدی انجام شد که بخش هایی از منطقه هوایی مورد ادعای ژاپن و کره جنوبی در دریای شرقی چین را در بر می گیرد.

پکن گفته است هر هواپیمایی که قصد ورود به این منطقه را دارد، باید قبلا برنامه پرواز خود را اعلام کند؛ در همین حال، چین حق رد درخواست ها را برای خود محفوظ نگه داشته است.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در یک سخنرانی در دانشگاه سئول گفت ایالات متحده منطقه دفاع هوایی چین را به رسمیت نمی شناسد. وی یک روز قبل از سفر به کره، در پکن گفته بود اعلام منطقه دفاع هوایی از سوی چین «بیم و هراس بسیاری» در منطقه ایجاد کرده است.

ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی در روزهای اخیر با اعزام هواپیماهای نظامی خود به منطقه دفاع هوایی جدید چین، خلاف درخواست پکن برای آگاه کردن آن دولت پیش از پرواز هواپیماها به منطقه عمل کرده اند. چین در پرواز هواپیماها مداخله نکرده ولی جت های جنگی خود را به منطقه فرستاده و به نگرانی ها از اشتباه محاسبه در هوا دامن زده است.

XS
SM
MD
LG