لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۶

دیدار جو بایدن با رئیس جمهوری کره جنوبی


جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با پارک گئون هی، رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

آقای بایدن روز جمعه در سئول گفت شکی نباید وجود داشته باشد که واشنگتن متعهد به حفظ تعادل در منطقه است. او گفت ایالات متحده هرگز حرفی نمی زند که به آن عمل نکند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا پیش از کره جنوبی، در چین با رهبران این کشور دیدار و گفتگو کرد. موضوع اصلی گفتگوهای آقای بایدن در چین، منطقه دفاع هوایی این کشور است که بر فراز جزایر مورد مناقشه با ژاپن در دریای شرق چین ایجاد کرده است.

کره جنوبی و ژاپن این منطقه را به رسمیت نمی شناسند. جو بایدن در چین گفت این منطقه باعث نگرانی های زیادی در شرق آسیا شده است.

در نهار کاری با خانم پارک، آقای بایدن درباره مسائل منطقه ای از جمله اختلافات ارضی با چین، تهدیدات کره شمالی و تنش های سیاسی با ژاپن گفتگو کرد.

جو بایدن در چین همچنین از اختلاف اساسی آمریکا با این کشور در مورد نحوه رفتار مقامات چینی با روزنامه نگاران آمریکایی سخن گفت.

بسیاری از روزنامه نگاران آمریکایی و خارجی از اعمال محدودیت هایی شکایت کرده اند که پس از انتشار مطالبی که پکن از آنها راضی نبوده، برای آنان ایجاد شده است. برخی از آنان از مسوولان آمریکایی خواسته اند این موضوع را با رهبران چینی در میان بگذارند.

اما سخنگوی وزارت امورخارجه چین گفت این کشور «همیشه با خبرنگاران خارجی و رسانه ها طبق قانون و مقررات رفتار کرده است» و «فضای بسیار راحتی» در سالیان اخیر برای آنان ایجاد کرده است.
XS
SM
MD
LG