لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۵

بایدن ایجاد منطقه جدید دفاع هوایی چین را رد کرد


جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا اقدام چین در ایجاد یک ناحیه جدید دفاع هوایی در دریای چین شرقی را رد کرد و گفت این تصمیم بر تنش در منطقه می افزاید و امکان اشتباه محاسبه را بیشتر می کند.

بایدن روز جمعه در سخنانی در دانشگاه سئول، پایتخت کره جنوبی گفت ایالات متحده ناحیه شناسایی دفاع هوایی را به رسمیت نمی شناسد، و یادآور شد بر عملیات آمریکا تاثیری نخواهد داشت.

چین درخواست های مقامات در واشنگتن، توکیو و سئول برای لغو برنامه های ایجاد ناحیه دفاعی را رد کرده است وآن را با قوانین بین المللی منطبق می داند.

بایدن که در آخرین مرحله تور سفر یک هفته ای در آسیا سخن می گفت، در دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی نیز به تصمیم چین پرداخت.

ماه پیش، چین حوزه امنیت هوایی خود را بر فراز جزایر مورد اختلاف با ژاپن و یک صخره مرجانی که کره جنوبی نیز به آن ادعای مالکیت دارد، گسترش داد و گفت تمام هواپیماهایی که قصد دارند وارد منطقه شوند نخست باید مسیر پرواز را ارائه دهند، و مقامات چین حق رد درخواست آنها را برای خود محفوظ نگاه می دارند.

بایدن روز جمعه همچنین بر برنامه آمریکا برای تغییر تمرکز بر آسیا و اقیانوسیه بار دیگر تاکید گذاشت و کره شمالی را ترغیب کرد تسلیحات اتمی خود را رها سازد.
XS
SM
MD
LG