لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

با پوست هوشمند، اعضای مصنوعی بدن هم حس می کنند


کیم دا هیونگ
کیم دا هیونگ

دانشمندان به تازگی در ساختن عضوهای مصنوعی بدن انسان پیشرفت های زیادی کرده اند اما این عضو ها همچنان مصنوعی دیده و احساس می شوند. اما پیشرفت دانشمندان کره جنوبی در این زمینه می تواند این امر را تغییر دهد. پژوهشگران می گویند توانسته اند پوستی مصنوعی اختراع کنند که نه فقط گرما را حس می کند بلکه تماس و رطوبت را نیز می فهمد.

دست های مصنوعی روباتی در تقلید از دست انسان روز به روز بهبود بیشتری می یابند و پیش رفته ترین آنها حتی با ذهن بشر نیز قابل هدایت هستند. اما کسانی که از این دست ها استفاده می کنند باید برای لمس یا گرفتن چیزها به بینایی خود متکی باشند.

و اکنون در کره جنوبی و آمریکا دانشمندان می گویند پوست کشش پذیر مصنوعی ساخته اند که می تواند گرما، فشار و رطوبت را حس و ثبت کند.

این ماده پلیمر قابل کشش نمی تواند جایگزین پوست ازبین رفته انسان – مانند موارد سوختگی– شود، اما می تواند برای عضوهای مصنوعی، یا عضوهایی که با الگوی روبات های انسان واره ساخته می شوند، باقابلیت حسگری بسیار بالایی به کار رود.

کیم دا هیونگ، رهبر این تیم پژوهشی دردانشکده مهندسی شیمی و بیولوژیکی دانشگاه ملی سئول می گوید حسگرهای این پوست نسخه ای کامل از پوست انسان اند.

«پوست می تواند فشار، حرارت، رطوبت و کشش را حس کند. همچنین درست مثل پوست انسان نرم است و دارای عناصر گرمازایی ست که خودش را گرم نگه می دارد.»

کیم می گوید این پوست مصنوعی ترکیبی از لاستیک، پولی آمید و سیلیکون است که در هر میلی متر مربع آن ۴۰۰ حسگر وجود دارد.

دست مصنوعی که با این پوست روکش شود می تواند بین چیزهای خشک و تر تفاوت قائل شود و فشار ناشی از گرفتن را اندازه بگیرد.

اما به گفته کیم کاری که این پوست هنوز نمی تواند بکند فرستادن این علامت ها به مغز انسان است. امری که به گفته او «هدف نهایی» دانشمندان است.

« امیدوارم روزی افراد معلول بتوانند یک عضو روباتی بدن را با این پوست مصنوعی به جای عضو بدنشان به کار برند. در موارد صنعتی نیز می توان از این پوست برای انواع روبات ها، مانند روبان های انسان واره ، استفاده کرد».

دانشمندان می گویند این پوست روباتی حسگر روزی خواهد توانست با کلیدهای ماشین تحریر تایپ کند و یا کهنه خیس بچه را عوض کند.

XS
SM
MD
LG