لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

مینیاتوریست فرانسوی، نقاش چشم مصنوعی


هنرمند فرانسوی نهایت دقت و ظرافت را در نقاشی چشم مصنوعی به کار می گیرد تا آن را شبیه چشم واقعی از کار دربیاورد.
هنرمند فرانسوی نهایت دقت و ظرافت را در نقاشی چشم مصنوعی به کار می گیرد تا آن را شبیه چشم واقعی از کار دربیاورد.
میلیون ها نفر در سراسر جهان برای جایگزینی چشمی که در اثر سانحه یا اختلال مادرزادی از دست داده اند، به چشم مصنوعی نیاز دارند. یک هنرمند مینیاتوریست فرانسوی از تبحرش در نقاشی استفاده می کند تا چشم های مصنوعی با ظاهری کاملاً طبیعی بسازد.

والری بیاکو اکنون ۲۱ سال دارد. اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ بود که از اسب به زمین خورد و از ناحیه سر و یک چشم به شدت آسیب دید. سه سال بعد پزشکان او را تحت عمل جراحی قرار دادند تا دید چشمش را به او برگردانند. عمل جراحی موفقیت آمیز نبود و پزشکان ناگزیر چشمش را تخلیه کردند.

والری خبردار شد که لابراتواری در شهر لیون در جنوب فرانسه در ساختن چشم مصنوعی با کیفیت بالا تخصص دارد. سال گذشته به آنجا سری زد تا ببیند می توانند چشم مصنوعی ای همتای چشم خودش برایش درست کنند. می گوید: «واقعاً می خواستم یک چشم نو داشته باشم، مخصوصاً به دلایل زیبایی. می خواستم هر دو چشمم مثل هم باشد و به نظر دیگران – چه دوستان و چه آدمهای کوچه و بازار – تا به تا نباشند. »

به لطف نقاشی دقیق و ریزه کاری های نقاش زبردستی به نام فیلیپ ژاکن راوو، چشم مصنوعی والری بیاکو با چشم واقعی اش مو نمی زند. آقای راوو چنان در ریزه کاری های نقاشی مهارت دارد که گاهی برای کشیدن خطوط ناچار است از ذره بین استفاده کند.

فیلیپ راوو می گوید یکی از دوستانم مرا را تشویق کرد که برای کار سراغ دومینیک چارلز مسانس، صاحب لابراتوار بروم که متخصص پروتز چشم است: «دوستم سال ۱۹۹۲ (۱۳۷۱) چشمش را از دست داده بود. او راجع به لابراتوار آقای مسانس با من حرف زد. من به دیدن آقای مسانس رفتم. سوابق کاری نبردم؛ فقط کارهایم، درخت های مینیاتورم را بردم.»

فیلیپ راوو می گوید بلافاصله استخدام شد و از همان وقت با آقای مسانس کار می کند، و سالی نزدیک به ۶۵۰ چشم مصنوعی می کشد: «آنچه که مرا به این کار علاقمند کرده دقت و ظرافت لازم برای کار و استفاده از رنگ هایی است که به عنوان هنرمند به کار می گیرم. برایم جالب است که کار هنری می کنم و در عین حال کارم کمکی است که افرادی که به چشم مصنوعی نیاز دارند.»

قیمت یک چشم مصنوعی در لابراتور مسانس در حدود ۱.۲۰۰ دلار است و ساخت آن شش ساعت وقت می گیرد. می توانید صبح به لابراتوار بروید و آخر وقت با یک چشم نو از آنجا بیرون بیایید.

مردم از سراسر اروپا، روسیه و آمریکا به لابراتوار مسانس مراجعه می کنند.

فیلیپ راوو می گوید برای مجسمه های مومی مشاهیر هم چشم درست کرده، که بعضی از آنها در موزه گرِوَن پاریس به نمایش گذاشته شده، اما ترجیح می دهد برای آدم های واقعی که چشم مصنوعی نیاز دارند، کار کند.
XS
SM
MD
LG