لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

تاکید بلینکن بر حمایت از اسرائیل در گفتگوی تلفنی با بنت و لاپید


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده در تماس تلفنی با نفتالی بنت نخست‌وزیر فعلی اسرائیل و یائیر لاپید وزیر امور خارجه فعلی و نخست وزیر این کشور تا زمان برگزاری انتخابات آتی، در مورد انحلال کنست گفتگو و بر احترام آمریکا به فرآیندهای دموکراتیک تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده با تاکید بر تعهد تزلزل‌ناپذیر واشنگتن به روابط راهبردی قوی با تل‌آویو، اظهار داشت: «نگرانی‌های مشترکی در مورد نفوذ شرورانه ایران در منطقه داریم.»

بلینکن در گفتگو با بنت و لاپید تاکید کرد که در انتظار ادامه همکاری نزدیک با اسرائیل در مورد مسائل منطقه‌ای و جهانی و بایدن نیز مشتاقانه منتظر سفر ماه آینده خود به اسرائیل است.

گفتنی است نفتالی بنت و یائیر لاپید، با انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید موافقت کرده‌اند و قرار است لاپید در این مدت سمت نخست‌وزیری را بر عهده داشته باشد.

لاپید و بنت در ژوئن ۲۰۲۱ پس از دو سال بن‌بست سیاسی، ائتلافی تشکیل دادند که به نخست‌وزیری طولانی مدت بنیامین نتانیاهو پایان داد.

دولت ائتلافی آنها که شامل احزاب راست، لیبرال، و مسلمان عرب است از ابتدا نیز شکننده بود.

ائتلاف آنها بر سر مسائل مهم سیاسی از جمله درگیری اسرائیل و فلسطینی‌ها و مسائل مذهبی اختلاف دارد. به تازگی شماری از اعضای پارلمان این ائتلاف را ترک کردند. در صورت انحلال پارلمان اسرائيل، این کشور باید دوباره انتخابات برگزار کند.

XS
SM
MD
LG