لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

بازداشت برادر یک زندانی سیاسی مقابل مجلس؛ قرار بازداشت رضا شهابی تمدید شد


رضا شهابی، فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران
رضا شهابی، فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

منابع خبری و حقوق بشری گزارش داده‌اند که قرار بازداشت رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران برای یک ماه دیگر نیز تمدید شده است. از سوی دیگر برادر وحید باقری، زندانی سیاسی که وضعیت جسمی او در پی اعتصاب غذا وخیم گزارش شده است، در مقابل مجلس بازداشت شد.

به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، قرار بازداشت رضا شهابی عضو هیئت مدیره این سندیکا که روز ۲۲ اردیبهشت بازداشت شد، برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

ربابه رضایی، همسر رضا شهابی روز یک‌شنبه ۲۲ خرداد برای پیگیری وضعیت او به دادسرای اوین مراجعه کرده و مقامات به او گفته‌اند «تحقیقات تمام نشده» است و قرار بازداشت نیز برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد با اعلام این که آقای شهابی با بیماری‌های زمینه‌ای در بند ۲۰۹ اوین زندانی است و فشار خون او «دائما بر روی ۱۶ تا ۱۸» در نوسان است و «به طور مرتب نیمه چپ بدنش و صورتش بی‌حس می‌شود»، نسبت به وضعیت او «ابراز نگرانی شدید» کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط او و همچنین حسن سعیدی، دیگر عضو زندانی این سندیکا شده است.

همچنین در گزارشی دیگر آرش صادقی، فعال حقوق بشر در ایران از بازداشت رسول باقری، برادر وحید باقری، زندانی سیاسی خبر داد.

به گفته آقای صادقی، خانواده این زندانی سیاسی صبح روز یک‌شنبه ۲۲ خرداد برای اعتراض به بی‌توجهی مسئولان قضایی نسبت به «وضعیت حاد وحید در اعتصاب غذا» مقابل مجلس شورای اسلامی تحصن کرده بودند، اما مأموران امنیتی با «برخورد خشونت‌آمیز» برادر او را بازداشت کردند.

اعضای خانواده وحید باقری در این تحصن کاغذهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «سلام فرمانده، منم یک دهه نودی که پدرم در زندان جا مانده» و «سلام فرمانده منم یک زن بی‌پناه مانده که نان‌آورم سه ساله تو زندان مانده.»

وحید باقری از زندانیان آبان ۹۸ در زندان تهران بزرگ است و خواستار آزادی مشروط خود شده که مطابق قانون با گذشت ۲۰ ماه از دوران حبس، مشمول آن می‌شود، اما مقامات قوه قضاییه با درخواست او موافقت نکرده‌اند.

آقای باقری اکنون در سی و هشتمین روز اعتصاب غذا به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG