لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۸

 کانون نویسندگان ایران: پرونده‌سازی علیه فعالان نشانه «هراس حکومت» است


کانون نویسندگان ایران روز یکشنبه اول خرداد با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت‌های اخیر انتقاد کرد و خواستار آزادی فعالان مدنی زندانی شد.

در این بیانیه آمده است که از بازداشت کیوان مهتدی، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران، و آنیشا اسداللهی، مترجم، دو هفته می‌گذرد و این افراد همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برند.

کانون نویسندگان ایران همچنین به بازداشت شماری از فعالان صنفی حقوق معلمان و فعالان کارگری اشاره کرده و نوشته است که این بازداشت‌ها در پی پرونده‌سازی وزارت اطلاعات برای این افراد صورت گرفته است.

رضا شهابی، ریحانه انصاری‌نژاد، حسن سعیدی، رسول بداقی، اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه و شعبان محمدی از جمله فعالانی هستند که طی روزهای گذشته توسط مامورین امنیتی بازداشت شده‌اند و بیانیه کانون نویسندگان ایران به نام آنها نیز اشاره کرده است.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه خود نوشته است: «بر کسی پوشیده نیست که این قسم پرونده‌سازی‌ها تاکنون تنها برای فریب افکار عمومی، مهیا کردن بستر اعتراف‌گیری‌های اجباری و تولید مستندهای جعلی، صدور حکم‌های درازمدت و ارعاب و سرکوب دیگر فعالان به کار گرفته شده است.»

این نهاد فرهنگی بازداشت‌های اخیر و «پرونده‌سازی‌» علیه فعالان مدنی را نشانه «هراس حکومت» از تقویت تشکل‌های صنفی ایران دانسته است.

انجمن جامعهشناسی ایران نیز روز شنبه ۳۱ اردیبهشت در بیانیه‌ای در مورد روند «فشارها و بازداشت‌های غیرقانونی» توسط حکومت هشدار داد و نوشت که این قبیل اقدامات به «بحرانی‌ترشدن» شرایط کشور منجر خواهد شد.

در پی اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت و برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف، نهادهای امنیتی طی روزهای گذشته اقدام به بازداشت پرشمار فعالان مدنی کرده‌اند.

کانون نویسندگان ایران همچنین ارتباط و همکاری تشکل‌های صنفی ایرانی با همتایان خود در سراسر دنیا را حق طبیعی و مدنی این تشکل‌ها دانسته و تاکید کرده است که انتساب این نوع ارتباط‌ها به جاسوسی «نقض آشکار» حقوق بشر و موازین بین‌المللی است.

تلویزیون حکومتی ایران روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه در گزارشی منسوب به وزارت اطلاعات، دو شهروند فرانسوی بازداشت‌شده در ایران را به «ارتباط‌گیری» با فعالان صنفی و تلاش برای ایجاد «آشوب» و «بی‌ثبات‌سازی جامعه» متهم کرد.

گزارش سه دقیقه‌ای صداوسیما حاوی عکس‌ها و ویدئوهایی است که ظاهرا ملاقات این دو فرانسوی را با برخی از فعالان حقوق معلمان و کارگران نشان می‌دهد.

فعالان صنفی که در این تصاویر دیده می‌شوند از جمله رضا شهابی، رسول بداقی، اسکندر لطفی و مسعود نیک‌خواه هستند که طی روزهای گذشته بازداشت شده‌اند.

«سسیل کولر» و «ژاک پاری» زوج فرانسوی و کارمند «اتحادیه آموزشی و تحصیلی فرانسه» که برای تعطیلات به ایران سفر کرده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز یک‌شنبه اول خرداد این دو شهروند فرانسوی را به «جاسوسی» متهم کرد.


وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت در بیانیه‌ای بازداشت این دو شهروند خود را «بی‌اساس» دانست و خواستار آزادی فوری آنان شد.

جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته شماری از شهروندان خارجی یا دو تابعیتی را بازداشت و زندانی کرده است.

مدافعان حقوق بشر این زندانیان را «گروگان» جمهوری اسلامی می‌نامند و می‌گویند حکومت ایران از این افراد برای «باج‌خواهی» از کشورهای غربی استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG