لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

اعتصاب برخی کسبه در تهران؛ نیروهای امنیتی در اراک به معترضان حمله کردند


اعتصاب کسبه بازار در برخی شهرهای ایران
اعتصاب کسبه بازار در برخی شهرهای ایران

شماری از بازاری‌ها و کسبه روز یک‌شنبه ۲۲ خرداد در اعتراض به افزایش شدید مالیات بخش خصوصی، در مناطقی از ایران از جمله تهران اعتصاب کردند و به خیابان‌ها آمدند.

بازاریان معترض با شعارهایی از جمله «وای از این مالیات»، «نترسید، ما همه با هم هستیم»، «ببندید، ببندید»، «مشکل ما حل نشه، تهران قیامت می‌شه»، به خیابان‌ها آمده‌اند.

بر اساس گزارش‌های شهروندی، در تهران تجمع پرشمار کسبه در چهارراه جمهوری و سه‌راه امین‌حضور برگزاری شده و معترضان ضمن اعتصاب و بستن مغازه‌ها تجمع برگزار کرده‌اند.

معترضان با شعار «ببندید، ببندید، ما همه با هم هستیم»، از سایر کسبه و بازاری‌ها خواسته‌اند به اعتصاب بپیوندند.

گزارش شده که نیروهای امنیتی و انتظامی به این اعتراضات در تهران حمله کرده‌اند، که با شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» معترضان روبه‌رو شدند.

هم‌زمان در منطقه تهران‌پارس در شرق تهران تجمع پرشماری برگزار شده و معترضان شعار می‌دهند: «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم‌فریب.»

همچنین در اراک، کسبه بازار مغازه‌ها را بسته‌اند و اعتصاب کرده‌اند.

معترضان در اراک با برگزاری تجمع از بازار سنتی این شهر به خیابان‌ها آمدند و با سر دادن «بازاری باغیرت، حمایت حمایت» خواستار پیوستن سایر بازاریان به اعتصاب شدند.

هم‌زمان با آغاز موج اعتصابات بازاریان و کسبه، اعتراضات بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نیز برای چندمین روز متوالی ادامه دارد و روز یک‌شنبه دست‌کم در شهرهای تهران، اهواز، شیراز، اصفهان، رشت، اردبیل، همدان، مشهد، بروجرد، ایلام، کرمانشاه، شوشتر، اراک، ساری، بندرعباس و بروجرد، تجمع برگزار کرده‌اند.

شعارهای بازنشستگان معترض در تجمع روز یک‌شنبه از جمله «مرگ بر رئیسی»، «فتنه‌ ۵۷، باعث فقر ملت»، «مرگ بر دولت بی‌کفایت»، «حسین حسین شعارشون، دروغ پشت کارشون»، «مصوبات شورا، اجرا باید گردد»، و «رئیسی دروغگو، حاصل وعده‌هات کو» بوده است.

معترضان بازنشسته در همدان شعار دادند: «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست.»

گزارش شده است در اراک نیروهای امنیتی و انتظامی به بازنشستگان معترض با گاز اشک‌آور حمله کرده‌اند.

از سویی، اتحادیه کارگران آزاد ایران از اعتصاب کارگران شرکت‌های پیمان‌کاری مجتمع مس سونگون در آذربایجان شرقی، از جمله «آجین، نوآوران، اولنگ و تأمین نیرو» خبر داده است.

بر اساس این گزارش، این کارگران که در سال گذشته برای مطالبه افزایش دستمزد و طبقه‌بندی مشاغل چند بار اعتصاب کرده بودند، با «خلف وعده کافرما» دوباره از روز یک‌شنبه ۲۲ خرداد اعتصاب کردند.

هم زمان با اوج گرفتن قیمت‌ها در ایران که با موجی از اعتراضات صنفی و مدنی همراه است، مجلس شورای اسلامی روز یک‌شنبه در جلسه‌ای غیرعلنی به بررسی وضعیت «قیمت کالاهای اساسی» و «بررسی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی» پرداخت.

ارزش هر دلار آمریکا در ایران روز یک‌شنبه به بالاترین سطح خود یعنی ۳۳ هزار تومان رسید. خبرآنلاین در این زمینه نوشته است قیمت ارز تحت تاثیر اخبار منتشر شده از مذاکرات برجام و مواضع اخیر شورای حکام روندی افزایشی را تجربه می‌کند.

XS
SM
MD
LG