لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

انتقال یک شهروند دوتابعیتی از انفرادی به بند عمومی؛ «شاهزاده سرین» همچنان «بلاتکلیف» است


سرین کرتیس معروف به شاهزاده سرین
سرین کرتیس معروف به شاهزاده سرین

با گذشت سه ماه از بازداشت سرین کرتیس (بدیعی) شهروند دوتابعیتی ایرانی نیوزیلندی، یک نهاد حقوق بشری اعلام کرد که او همچنان در بند عمومی زندان مرکزی کرج «بلاتکلیف» و زندانی است.

بنا بر گزارش هرانا، ارگان رسانه‌ای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز یک‌شنبه سوم تیر، سرین بدیعی بلاگری که خود را در شبکه‌های اجتماعی به عنوان «شاهزاده سرین» معرفی می‌کرد، و در پی بازگشت به ایران در ششم فروردین سال جاری بازداشت شد، به «توهین به مقدسات، تبلیغ علیه نظام، و اقدام علیه امنیت» جمهوری اسلامی متهم شده است.

این بلاگر که ۹۱ روز است در زندان به سر می‌برد، مدتی پس از بازداشت توسط مأموران اطلاعاتی، به سلول انفرادی در سالن ۱۲ ندامتگاه (زندان) مرکزی کرج برده شد و در روزهای پایانی خرداد به بند عمومی این زندان انتقال داده شد.

سرین کرتیس در روزهای نخستین فروردین و ایام نوروز ویدئوهایی از حضور خود در مناطق مختلف استان البرز منتشر کرده بود که مورد توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته بود.

خبرگزاری قوه قضائیه از بازداشت «شاهزاده سرین» در استان البرز خبر داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

پس از بازداشت این شهروند دوتابعیتی، مهدی کشت‌دار، مدیرعامل خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضاییه، سرین کرتیس را «فرد هتاک به مقدسات خواند»؛ اتهام «توهین به مقدسات» در قوانین جمهوری اسلامی فرد بازداشت‌شده را با خطر اعدام مواجه می‌کند.

در اردیبهشت ۱۴۰۲، مقامات قضایی جمهوری اسلامی یوسف مهراد و صدرالله فاضلی زارع را که گرداننده چند کانال تلگرامی بودند به اتهام «سب النبی» و «ارتداد» اعدام کردند.

پس از اعدام این دو شهروند توسط جمهوری اسلامی در ایران، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، با محکوم کردن آن در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که این اقدام «یک یادآور جدی از اشتیاق شدید رژیم ایران برای سوءاستفاده و نقض حقوق بشر مردم ایران» است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG