لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

اعتراض گروگان پیشین جمهوری اسلامی به دولت سوئد: بی‌توجهی به احمدرضا جلالی در مبادله حمید نوری، «فریبی عمیق» بود


مسعود مصاحب
مسعود مصاحب

مسعود مصاحب، گروگان پیشین جمهوری اسلامی، در پیامی خطاب به دولت سوئد ضمن ابراز تأسف از نادیده گرفتن احمدرضا جلالی در مذاکرات مربوط به آزادی گروگان‌ها، این امر را یک «شکست برای بشریت و یک فریب عمیق» دانست.

مسعود مصاحب، شهروند ۷۸ ساله اتریشی که خود، چهار سال و نیم گروگان جمهوری اسلامی بود روز ۳۱ خرداد در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس با ابراز نگرانی‌ از وضعیت احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی، از بی‌توجهی دولت سوئد به وضعیت او به شدت ابراز تاسف کرد و نوشت:«دکتر احمدرضا جلالی، قربانی بی‌عدالتی‌های نظام جمهوری اسلامی و بی‌توجهی دولت سوئد شده و این یک شکست سیاسی برای سوئد و اتحادیه اروپا است.»

او در این پیام ضمن اشاره به تلاش‌های بی‌وقفه اتریش برای آزادی خود، وضعیت احمدرضا جلالی را که هم‌سلولی و دوست او در زندان اوین بود، دردناک توصیف کرد و با اشاره به وضعیت دشوار آقای جلالی و تلاش‌های او برای نجات جان دیگران در زندان،از دولت سوئد خواست تا به موضوع آزادی دکتر جلالی توجه جدی‌تری داشته باشد.

مسعود مصاحب، شهروند دوتابعیتی ایرانی-اتریشی است که ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ پس از ۴ و نیم سال حبس به همراه کامران قادری از زندان جمهوری اسلامی آزاد شد و به اتریش بازگشت.

او رئیس نهادی به نام «انجمن دوستی ایران و اتریش» بود و در مقام مشاور یک شرکت پرتودرمانی همراه هیاتی در زمینه درمان سرطان به ایران رفته بود. مصاحب به جاسوسی برای سازمان امنیت آلمان متهم و به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌ بود. جمهوری اسلامی مصاحب و قادری را در ازای آزادی اسدالله اسدی توسط بلژیک، آزاد کرد.

حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت که با اتهام دست داشتن در اعدام هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰ از سوی دادگاه عالی سوئد به حبس ابد محکوم شده بود ۲۷ خرداد با دو گروگان تبعه سوئد به نامهای یوهان فلودروس و سعید عزیزی مبادله شد.

در این میان عدم آزادی احمدرضا جلالی که در ایران به خطر اعدام روبرو است با اعتراض گسترده ایرانیان و خانواده این زندانی مواجه شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG