لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

بلاتکلیفی هومن صیدالی و رضا عرب‌پور بازداشتی‌های اعتراضات «زن، زندگی‌، آزادی»


هومن صیدالی و رضا عرب‌پور
هومن صیدالی و رضا عرب‌پور

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» در گزارشی به وضعیت دو بازداشتی اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» پرداخت و نوشت که رضا عرب‌پور بیش از یک سال و ٧ ماه گذشته و هومن صیدالی، یک سال و ۶ ماه اخیر را با بلاتکلیفی در زندان شیبان اهواز سپری کرده‌اند.

آن طور که هه‌نگاو نوشته این دو معترض بازداشتی اهل ایذه در استان خوزستان هستند و پس از بیش از یک سال و نیم حبس، جلسه رسیدگی به اتهامات رضا عرب پور طی روزهای آینده برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش برگزاری دادگاه این معترض بازداشتی باعث ایجاد نگرانی در بین فعالان و مراکز حقوق بشری شده است چرا که اتهامات وارد شده به رضا عرب‌پورشامل «محاربه، افساد فی الارض، تشکیل گروه باغی» بوده و ممکن است منجر به صدور احکام سنگینی همچون اعدام علیه او شود.

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که دادگاه انقلاب اسلامی در خوزستان چند معترض از جمله بهمن بهمنی، محسن احمدپور، بهروز سلحشور، رسول بداغی، وحید عباسی، صادق قاسمی، و اسماعیل موسوی نظری را همراه با رضا عرب‌پور، در یک پرونده مشترک در ارتباط با اعتراضات سراسری ایذه با اتهامات مشابه روبه‌رو کرده‌ است.

این دادگاه همچنین رسیدگی به اتهامات مجاهد کورکوری، شهروند ساکن ایذه را در اواخر اسفند سال ۱۴۰۱ برعهده داشت که در نهایت دادستان عمومی و انقلاب ایذه اتهامات او را «محاربه و افساد فی‌الأرض» عنوان کرده و برای مجاهد کورکور، حکم اعدام صادر شد.

مجاهد کورکور به قتل چند شهروند از جمله کیان پیرفلک، کودک جان‌باخته در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ در ایذه خوزستان متهم شد اما خانواده پیرفلک بارها نقش مجاهد کورکور در قتل «کیان پیر فلک» را رد کردند.

در این گزارش تاکید شده است که هومن صیدالی نیز در آستانه ورود به نوزدهمین ماه بازداشتش همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد. بنابراین گزارش‌، صیدالی در میانه آبان ماه ١٤٠١، در جریان اعتراضات جنبش «زن، زندگی، آزادی» توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به زندان شیبان منتقل شد.

XS
SM
MD
LG