لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

احمدرضا جلالی به نخست‌وزیر سوئد پس از مبادله حمید نوری: من را با خطر اعدام در اوین رها کردید


احمدرضا جلالی احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی- سوئدی محکوم به اعدام در ایران
احمدرضا جلالی احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی- سوئدی محکوم به اعدام در ایران

احمدرضا جلالی، زندانی دوتابعیتی ایرانی سوئدی که در خطر اعدام است، در یک فایل صوتی که نسخه‌ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، در پیامی به اولاف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد، از این که در جریان تبادل زندانیان در ایران تنها گذاشته شده، انتقاد کرده است.

احمدرضا جلالی در این فایل صوتی که روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد به بخش فارسی صدای آمریکا ارسال شده است، می‌گوید: «من از زندان اوین با شما سخن می‌گویم. سلول وحشتناکی که هشت سال و دو ماه، یعنی تقریبا سه هزار روز از زندگی خود، را در آن جا گذرانده‌ام.»

او خطاب به نخست‌وزیر سوئد تأکید کرد که با وجود چنین شرایطی، «تصمیم گرفتید که به من پشت کنید.»

این زندانی دوتابعیتی با تأکید بر این که خانواده او در حال حاضر «دل‌شکسته و غمگین» هستند و او نگران آنها است، اضافه کرد که «شما من را با خطر بزرگ اجرای حکم اعدام در زندان اوین رها کردید. شما نه برای [تغییر] وضعیت من و نه برای لغو حکم اعدامم مبارزه نکردید.»

احمدرضا جلالی همچنین با اشاره به آزادی یوهان فلودروس شهروند سوئدی و سعید عزیزی، شهروند دوتابعیتی ایرانی - سوئدی که در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌بردند و با حمید نوری مبادله شدند، تأکید کرد: «فکر می‌کنم باقی ماندن من در ایران یک تبعیض آشکار است.»

گروگان سوئدی پس از بازگشت به کشورش از دوست پسرش خواستگاری کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

آقای جلالی، پزشک ایرانی سوئدی بهار ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران برای یک سخنرانی به تهران رفت و بازداشت شد.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی احمدرضا جلالی را به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم کرده‌اند. این زندانی دوتابعیتی پیش از این در اعتراض به رأی دادگاه و خطر اجرای حکم اعدام اعتصاب غذا کرده است.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، در واکنش به تبادل زندانیان میان جمهوری اسلامی ایران و سوئد تأکید کرده است که این اقدام دولت سوئد تمام ایرانیان را خشمگین کرده است.

حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت، با اتهام دست داشتن در اعدام هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰ توسط دادگاه عالی سوئد به حبس ابد که بالاترین مجازات در قوانین این کشور است، محکوم شده بود. این حکم پس از برگزاری بیش از ۹۰ جلسه دادگاه با حضور شاکیان و شاهدان صادر شده بود.

آزادی حمید نوری و بازگشت او به ایران موجی از خشم عمومی در میان ایرانیان و واکنش‌های گسترده از سوی چهره‌های سیاسی و حقوق بشری برانگیخت.

XS
SM
MD
LG