لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

دادگاه انقلاب اصفهان یک شهروند بهائی را به ۱۰ سال زندان، مصادره اموال و دیگر مجازات‌ها محکوم کرد


آرش نبوی، شهروند بهائی
آرش نبوی، شهروند بهائی

دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان یک شهروند بهائی به نام آرش نبوی را به ۱۰ سال حبس، مصادره اموال، جزای نقدی، و مجازات‌های تکمیلی محکوم کرد.

بنا بر گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز یک‌شنبه سوم تیر، شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی با ریاست محمدرضا توکلی، آرش نبوی را برای اتهام «عضویت در دسته‌ها و گروه‌ها با هدف بر هم زدن امنیت کشور» به پنج سال زندان و پرداخت ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرد.

همچنین، در بخش دیگری از این حکم، آقای نبوی با اتهام «فعالیت تبلیغی مغایر با شرع اسلام» نیز به پنج سال حبس دیگر محکوم شده است.

بنا بر رأی صادره شعبه نخست دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان، برای این شهروند بهائی مجازات‌های تکمیلی از جمله مصادره اموال، ممنوعیت خروج از کشور و همچنین ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی نیز صادر شده است.

بر اساس رأی صادره دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان، «سه عدد تلفن همراه، سه عدد فلش مموری، دو عدد تبلت، سه عدد سیم‌کارت» و همچنین «شماری کتاب و آثار مرتبط با آیین بهائی» از جمله اموال مصادره شده این شهروند است.

آرش نبوی، ۳۸ ساله و ساکن اصفهان، مرداد ۱۴۰۲ بعد از تفتیش خانه و توقیف برخی وسایل شخصی‌اش توسط مأموران حکومتی بازداشت و پس از دو ماه با «قرار تأمین» از زندان آزاد شده بود.

شهروندان بهائی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ با محرومیت‌های گسترده‌ای از جمله اخراج از مشاغل دولتی، مصادره اموال، پلمب محل کسب، محرومیت از تحصیل، و تخریب گورستان‌ها مواجه بوده‌اند.

بر پایه گزارش سالانه کمیسیون «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال گذشته میلادی، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت جمهوری اسلامی علیه شهروندان بهائی تشدید شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی هم از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG