لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۱

روزنامه استاندارد: جمهوری اسلامی خواهان مبادله دیپلمات خود با دو ایرانی-اتریشی زندانی در تهران است


 کامران قادری (راست) و مسعود مصاحب، دو ایرانی–اتریشی زندانی در ایران.
کامران قادری (راست) و مسعود مصاحب، دو ایرانی–اتریشی زندانی در ایران.

سارا دماوندان - شش سال از بازداشت و زندانی شدن کامران قادری که از اتریش به ایران رفته بود می‌گذرد. قادری، شهروند ایرانی - اتریشی، که به بازرگانی اشتغال داشت برای دیدار با خانواده‌اش به ایران رفته بود ولی هنگام بازگشت دستگیر و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

مسعود مصاحب، بازرگان و مدیر پیشین انجمن ایران و اتریش نیز با سرنوشتی همانند آقای قادری روبرو شد. وی بهمن ۱۳۹۷، با هیئتی از یک مرکز تحقیقاتی اتریشی به ایران رفت، ولی در آنجا بازداشت و به ‌اتهام جاسوسی برای اسرائیل و آلمان به ده سال حبس محکوم شد. مسعود مصاحب از بیماری‌های دیابت، نوروپاتی و مشکلات دریچه قلب رنج می‌برد، و پیش از این یک بار هم سکته مغزی کرده و به طور مداوم نیازمند معاینات پزشکی است که در ایران از او دریغ می‌شود.

روز دوشنبه روزنامه استاندارد، چاپ وین، درباره این دو زندانی ایرانی - اتریشی در گزارشی با عنوان «اتریشی‌های بازداشت شده در ایران: معاملات غیرممکن» نوشت: «شایعه شده که جمهوری اسلامی در ازای آن‌ها خواستار آزادی یک دیپلمات ایرانی در بلژیک است.» اشاره تلویحی این روزنامه به اسدالله اسدی است که تیرماه سال ۱۳۹۷ به‌ اتهام توطئه تروریستی علیه گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه، بازداشت و توسط دادگاه به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

بر اساس گزارش‌ها اخیرا الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش از علی باقری‌کنی معاون وزیر امور خارجه ایران که هم اکنون برای مذاکرات هسته‌ای در وین به سر می‌برد، خواسته است تلاش کند مسعود مصاحب و کامران قادری آزاد شوند.

ایران از شهروندان ایرانی تبار دیگر کشورها می‌خواهد تا برای کار و سرمایه‌گذاری به کشورشان بازگردند. این در حالی است که چندین ایرانی دو تابعیتی به عناوین مختلف و بدون دادرسی عادلانه در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG