لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

عادل کیانپور، زندانی سیاسی، پس از یک هفته اعتصاب غذا درگذشت


تصویری از حضور نیروهای یگان ویژه مقابل زندان مرکزی اهواز (آرشیو)
تصویری از حضور نیروهای یگان ویژه مقابل زندان مرکزی اهواز (آرشیو)

سازمان حقوق بشر اهواز گزارش داد عادل کیانپور، زندانی سیاسی در زندان شیبان اهواز، پس از یک هفته اعتصاب غذا در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه و بدون رسیدگی پزشکی عصر شنبه ١١ دی‌ ماه درگذشت.

در یک فایل صوتی منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی که به آقای کیانپور نسبت داده شده وی می‌گوید: «در برابر ظلم حاکم بر ما، به نام کشور [و] ملت، در راه عدالت و دموکراسی اعتصاب غذای خود را به صورت رسمی در تاریخ ۴ دی ١۴٠٠ در زندان مرکزی اهواز شروع ... می‌نمایم.»

درگذشت این زندانی سیاسی در حالی است که مادرش روز یکشنبه ١١ مهر با انتشار یک فایل ویدیویی با اشاره به گذشت ۱۴ ماه از دستگیری فرزندش توسط دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی به اتهام تبلیغ علیه نظام، از ابتلای وی به کرونا خبر داده و از شخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، می‌خواهد جان فرزندش را نجات دهد.

در یک فایل صوتی دیگر منتسب به عادل کیانپور، وی خطاب به محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید: «جناب آقای اژه‌ای شما گفتید که هرکس مشکل امنیتی دارد و خارج از کشوره می‌تواند به کشور بازگردد و خود را تسلیم کند و ما به آنها کمک می‌کنیم به زندگی برگردند. منظورتان از زندگی، زندگی در زندان بود؟ مثل من؟ این گونه رفتارها را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

حبس ناعادلانه و شرایط نامناسب زندان‌ها در ایران موجب شده است زندانیان با استفاده از روش‌های گوناگون از جمله اعتصاب غذا، اعتراض خود را ابراز کنند. در یکی از تازه‌ترین موارد اعتصاب غذا، ماه گذشته ۴٧ زندانی سیاسی در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زدند.

وزارت خارجه ایالات متحده، در بخش مربوط به ایران گزارش سالانه خود برای سال ٢٠٢٠ که در اوایل بهار سال جاری منتشر شد، گفته است: «شرایط زندان‌ها به دلیل کمبود غذا، ازدحام بیش از حد زندانیان، آزار جسمی، و شرایط بهداشتی و مراقبت‌های پزشکی ناکافی، سخت و تهدیدکننده زندگی بود. اعتصاب غذای زندانیان در اعتراض به نحوه رفتار با آنان، مکرر بود.»

XS
SM
MD
LG