لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

عربستان سعودی به طور یکجانبه شماری از زندانیان یمنی را آزاد کرد


بستگان زندانیانی که به طور یک‌جانبه توسط عربستان سعودی آزاد شده‌اند، روز ۲۸ فروردین در صنعا منتظر هستند که آنها با هواپیمای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به فرودگاه صنعا منتقل شوند
بستگان زندانیانی که به طور یک‌جانبه توسط عربستان سعودی آزاد شده‌اند، روز ۲۸ فروردین در صنعا منتظر هستند که آنها با هواپیمای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به فرودگاه صنعا منتقل شوند

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، روز دوشنبه ۲۸ فروردین گفتند که ریاض در اقدامی یک‌جانبه ۱۰۴ زندانی را به یمن بازگرداند.

این ائتلاف نظامی، که در پی سرنگونی دولت صنعا در سال ۱۳۹۴ توسط حوثی‌‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران وارد درگیر‌ها در یمن شد، گفت که آزادسازی زندانیان در راستای پشتیبانی از گفتگو و تلاش‌ برای پایان دادن به جنگ در یمن صورت گرفته است.

رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی یمن نوشته گزارش داد که مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی حوثی‌های یمن، روز شنبه از برگزاری دور دیگری از گفتگوها در اردیبهشت ماه و پس از پایان تعطیلی‌های عید فطر خبر داد. گروه‌های درگیر جنگ در یمن چندی پیش در گفتگوهای صلح در سوئیس توافق کردند که نزدیک به ۹۰۰ زندانی دو طرف را آزاد کنند.

بنا بر این گزارش، این عملیات سه روزه مبادله زندانیان که میان شش شهر در یمن و عربستان سعودی تحت نظارت کمیته بین المللی صلیب سرخ برای پس فرستادن نزدیک به ۹۰۰ زندانی مرتبط با درگیری‌ها در یمن انجام شد و روز یکشنبه پایان یافت گامی بزرگ در راستای گفتگوهای صلح میان فرستادگان سعودی و مقامات حوثی به شمار می‌رود.

درگیری‌ها در یمن، که بر اثر آن ده‌ها هزار تن کشته شدند و میلیون‌ها تن نیز از گرسنگی رنج می‌برند، عمدتا جنگی نیابتی میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی تلقی می‌شود.

حکومت‌های سعودی و جمهوری اسلامی اوایل فروردین توافق کردند که پیوندهای دیپلماتیک‌شان را، که از سال ۱۳۹۵ تیره شده بود، از سر گیرند. توافق دو کشور، امیدواری به پیشرفت روند صلح در یمن را بیشتر کرده است.

مذاکره کنندگان در سوئیس امیدوارند این دور از گفتگوها در نهایت به آزادی تمامی زندانیان بازمانده بیانجامد. پیشتر در جریان گفتگوهای سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۱ به میانجیگری سازمان ملل – که به توافق استکهلم شناخته شده است – شماری از زندانیان دو طرف آزاد شده بودند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG