لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

پیشرفت در مذاکرات عربستان و حوثی‌های وابسته به ایران؛ محدودیت‌ واردات کالا به جنوب یمن لغو شد


ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، محدودیت‌های واردات کالا به بنادر جنوبی یمن را پس از هشت سال لغو می‌کند.

دولت تحت حمایت عربستان سعودی مستقر در جنوب یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی‌های تجاری از این پس اجازه خواهند داشت مستقیم در بنادر جنوبی از جمله عدن پهلو بگیرند و تمامی کالاها به استثنای برخی موارد ترخیص خواهند شد.

ابوبکر عدید، معاون اتاق بازرگانی یمن به خبرگزاری رویترز گفته است که کشتی‌ها برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ دیگر مجبور نیستند برای بررسی‌های امنیتی در بندر جده توقف کنند.

رویترز گزارش داده است که این اقدام برای افزایش تبادل کالا در بنادر، نشانه‌ای از پیشرفت در مذاکرات مستقیم میان عربستان سعودی و حوثی‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران است که به موازات تلاش‌های صلح سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد.

حوثی‌ها در اواخر سال ۲۰۱۴، دولت به رسمیت شناخته شده بین‌المللی نزدیک به عربستان سعودی را از صنعا برکنار کردند. آنها ادعا می‌کنند که در حال مبارزه با یک سیستم فاسد و متجاوز خارجی هستند.

این درگیری در منطقه به عنوان یک جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود که به تازگی توافق کردند روابط خود را از سر بگیرند.

منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که مذاکرات عربستان و حوثی‌ها بر بازگشایی کامل بنادر تحت کنترل حوثی‌ها و فرودگاه صنعا متمرکز است و همچنین به تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای غیر یمنی از کشور نیز می‌پرداز‌د.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ محدودیت‌های شدیدی را بر تجارت کالا در یمن اعمال کرده است در حالی که اقتصاد این کشور به دلیل جنگ ویران شده است. سازمان ملل متحد شرایط یمن را «بدترین بحران انسانی جهان» توصیف کرده است.

ابوبکر عدید گفت که بیش از ۵۰۰ کالا پس از حذف از فهرست ممنوعیت‌ها، اجازه ورود به یمن را از طریق بنادر جنوبی پیدا می‌کنند.

XS
SM
MD
LG