لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

مبادله اسرا میان نیروهای دولتی و حوثی‌های یمن آغاز می‌شود


مبادله اسرا میان نیروهای دولتی و حوثی‌های یمن
مبادله اسرا میان نیروهای دولتی و حوثی‌های یمن

یک مقام دولتی یمن اعلام کرد که مبادله صدها زندانی که در جریان جنگ داخلی اسیر شده‌اند، از روز پنجشنبه آغاز خواهد شد. این در حالی است که امیدها برای دستیابی به صلح در این کشور افزایش یافته است.

این مقام دولتی، روز سه‌شنبه گفت که قرار است نزدیک به «۹۰۰ زندانی»، از هر دو طرف درگیر در جنگ به زودی آزاد شوند.

براساس توافقی که ماه مارس در جریان مذاکرات در سوئیس به دست آمد، نیروهای حوثی یمن قرار است ۱۸۱ زندانی که برخی از آنها تبعه عربستان و سودان هستند را در ازای ۷۰۶ زندانی که توسط نیروهای دولتی نگهداری می‌شوند، آزاد کنند.

مجید فضائل، سخنگوی هیات مذاکره‌کننده دولت یمن درباره مبادله اسرا گفت: «تبادل زندانیان که بزرگترین تبادل زندانیان از اکتبر ۲۰۲۰ است، سه روز به طول خواهد انجامید و شهرهای متعددی در یمن و عربستان سعودی را شامل می‌شود.

گفتنی است یکی از مقامات حوثی یمن هم روز شنبه اعلام کرد که این گروه موفق شده ۱۳ اسیر جنگی خود را در برابر آزادی یک زندانی سعودی آزاد کند.

به گزارش رویترز، پیش از این نیز تبادل گسترده‌تر زندانیان، مورد توافق طرف‌های درگیر قرار گرفته ‌بود. همچنین عبدالقادر المرتضی، یکی از مقامات حوثی در توییتر نوشت: «۱۳ اسیرجنگی آزاد شده حوثی وارد صنعا، پایتخت یمن شدند.»

گفتنی است حوثی‌های یمن از سال هشت سال پیش با پشتیبانی مالی و نظامی جمهوری اسلامی درحال نبرد با عربستان سعودی بوده‌اند و هم‌اکنون با آب شدن یخ روابط ایران وعربستان سعودی در آتش‌بس به سر می‌برند.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که این توافق یکی از چندین تحولی است که نشانگر پایان درگیری است، درگیری هشت ساله‌ای که ده ها هزار نفر را کشت، باعث بزرگترین بحران انسانی شد و میلیاردها دلار را به فنا داد.

XS
SM
MD
LG