لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

سالگرد آتش‌بس یمن؛ آمریکا بر دفاع از عربستان و امارات در برابر ایران تاکید کرد


تصویری از دو شبه‌نظامی نوجوان حوثی در صنعا، پایتخت یمن. آرشیو
تصویری از دو شبه‌نظامی نوجوان حوثی در صنعا، پایتخت یمن. آرشیو

وزارت امور خارجه آمریکا در اولین سالگرد قرارداد آتش‌بس یمن با انتشار بیانیه‌ای بر دفاع از شرکای خود «به‌ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی» در برابر حملات مورد حمایت جمهوری اسلامی تاکید کرد.

واشنگتن در این بیانیه اعلام کرده همچنان به حمایت از دیپلماسی برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه ادامه خواهد داد.

در بخش دیگری از بیانیه، به پیامدهای مثبت یک سال آتش‌بس برای یمنی‌ها از جمله توقف حملات هوایی و نجات جان هزاران انسان، ازسرگیری پروازهای غیرنظامی از فرودگاه صنعا، افزایش کمک‌های بشردوستانه و خوراکی، و افزایش ارسال سوخت به شمال یمن اشاره شده است.

دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه بیانیه به آزادی حدود ۹۰۰ اسیر از سوی دو طرف جنگ اشاره کرده و افزوده که واشنگتن از تلاش‌های شرکای منطقه‌ای از جمله عربستان سعودی و یمن برای پیشبرد صلح استقبال می‌کند.

وزارت خارجه ضمن ابراز نگرانی از اقدامات تهدیدآمیز حوثی‌ها علیه پیشرفت صلح از این گروه خواسته به دنبال راه‌حلی صلح‌آمیز برای پایان دادن به جنگ یمن باشند و به همراه دیگر طرف‌های جنگ، از این فرصت بی‌سابقه به منظور ایجاد آینده‌ای روشن‌تر برای تمام یمنی‌ها بهره ببرند.

درگیری هشت ساله یمن، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی را در مقابل گروه حوثی وابسته به ایران قرار داده است. در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی، حوثی‌ها دولت یمن را که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است، سرنگون کردند.

در این جنگ زیرساخت‌ها و اقتصاد یمن ویران شده و دو سوم جمعیت یمن - بیش از ۲۱ میلیون نفر - به کمک نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG