لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

 نشانه‌هایی از پایان درگیری‌ها در یمن؛ تبادل اسرای جنگی حوثی‌ها و عربستان سعودی آغاز شد


یکی از مقامات حوثی یمن روز شنبه گفت که این گروه موفق شده ۱۳ اسیر جنگی خود را در برابر آزادی یک زندانی سعودی آزاد کند.

به گزارش رویترز، پیش از این نیز تبادل گسترده‌تر زندانیان، مورد توافق طرف‌های درگیر قرار گرفته ‌بود. همچنین عبدالقادر المرتضی، یکی از مقامات حوثی در توییتر نوشت: «۱۳ اسیرجنگی آزاد شده حوثی وارد صنعا، پایتخت یمن شدند.»

گفتنی است حوثی‌های یمن از سال هشت سال پیش با پشتیبانی مالی و نظامی جمهوری اسلامی درحال نبرد با عربستان سعودی بوده‌اند و هم‌اکنون با آب شدن یخ روابط ایران وعربستان سعودی در آتش‌بس به سر می‌برند.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که این توافق یکی از چندین تحولی است که نشانگر پایان درگیری است، درگیری هشت ساله‌ای که ده ها هزار نفر را کشت، باعث بزرگترین بحران انسانی شد و میلیاردها دلار را به فنا داد.

این درگیری در منطقه به عنوان جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود که به تازگی توافق کردند روابط خود را از سر بگیرند.

روز جمعه نیز ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، اعلام کرد محدودیت‌های واردات کالا به بنادر جنوبی یمن را پس از هشت سال لغو می‌کند.

دولت تحت حمایت عربستان سعودی مستقر در جنوب یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی‌های تجاری از این پس اجازه خواهند داشت مستقیم در بنادر جنوبی از جمله عدن پهلو بگیرند و تمامی کالاها به استثنای برخی موارد ترخیص خواهند شد.

XS
SM
MD
LG