لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

نمایندگان عربستان و عمان برای گفت‌وگو با رهبران حوثی وارد صنعا شدند


رژه نظامی شبه‌نظامیان حوثی در صنعا، پایتخت یمن. ٣١ مارس ۲۰۲۲
رژه نظامی شبه‌نظامیان حوثی در صنعا، پایتخت یمن. ٣١ مارس ۲۰۲۲

هیئت‌های سعودی و عمانی به منظور گفت‌وگو با رهبران حوثی برای پایان‌دادن جنگ در یمن وارد صنعا شدند.

این سفر که روز شنبه انجام شد، نشان‌دهنده پیشرفت در مذاکرات میان عربستان و حوثی‌ها به میانجیگری عمان است که به موازات تلاش‌های سازمان ملل متحد برای برقراری صلح در جریان است.

یک رسانه حوثی‌ها گزارش داده است که فرستاده‌های دو کشور با مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی حوثی‌ها، درباره پایان‌دادن به خصومت‌ها و رفع محاصره بنادر یمنی مذاکره می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه، مذاکرات میان عربستان و حوثی‌ها بر بازگشایی کامل بنادر تحت کنترل حوثی‌ها و فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق کارمندان، تلاش‌ها برای بازسازی و یک جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از یمن متمرکز است.

این در شرایطی است که حوثی‌ها روز شنبه از آزادی ١٣ اسیر خود در قبال یک اسیر سعودی خبر دادند.

حوثی‌های یمن از هشت سال پیش تاکنون با پشتیبانی مالی و نظامی جمهوری اسلامی در حال نبرد با عربستان سعودی بوده‌اند و هم‌اکنون با آب شدن یخ روابط ایران وعربستان سعودی در آتش‌بس به سر می‌برند. این گروه کنترل صنعا، پایتخت یمن، و برخی از مناطق این کشور را در دست دارد. از سوی دیگر، ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی از دولت قانونی یمن حمایت می کند.

جنگ در یمن با گرفتن جان ده‌ها هزار نفر یکی از بدترین بحران‌های انسانی جهان را به وجود آورده و در حال حاضر ۸۰ درصد جمعیت این کشور به کمک‌های انسان دوستانه نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG