لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

طرفین درگیر در جنگ یمن برای «مبادله ۸۸۷ زندانی» توافق کردند


حوثی‌ها در یمن. آرشیو
حوثی‌ها در یمن. آرشیو

طرفین درگیر در جنگ یمن اعلام کردند در مذاکراتی که با زمینه‌چینی سازمان ملل متحد و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سوئیس برگزار شد، بر سر تبادل زندانیان به توافق رسیده اند.

رئیس هیئت دولتی یمن روز دوشنبه ۲۹ اسفند به رویترز گفت ۸۸۷ زندانی از سوی دو طرف به دنبال این توافق آزاد خواهند شد. سازمان ملل متحد و صلیب سرخ هنوز خبر دستیابی به توافق را تأیید نکرده‌اند.

عبدالقادر المرتضی، رئیس کمیته امور زندانیان گروه شبه‌نظامی حوثی‌، و محمد عبدالسلام، مذاکره کننده ارشد گروه، در توئیتر نوشتند گروه حوثی اعلام کرده که ۱۸۱ زندانی از جمله ۱۵ شهروند سعودی و سه سودانی را در ازای آزادسازی ۷۰۶ زندانی از سوی دولت آزاد خواهد کرد.

در جریان درگیری نزدیک به ۱۵ هزار نفر از سوی دو طرف زندانی شده‌اند، و این اولین گام برای آزادسازی شماری از زندانیان به شمار می‌رود.

گروه شبه‌نظامی حوثی – که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شود – گفته که این تبادل تا سه هفته دیگر انجام خواهد شد. همچنین قرار است دور دیگری از مذاکرات پس از پایان ماه رمضان، که از روز چهارشنبه دوم فروردین ۱۴۰۱ آغاز می شود، برگزار شود.

درگیری در یمن به طور گسترده به عنوان جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران ارزیابی می‌شود. با از سر گیری روابط بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، انتظار می‌‌رود که این توافق بتواند تلاش‌های گسترده‌تر برای پایان دادن به درگیری را تسهیل کند.

XS
SM
MD
LG