لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

گزارش آزادی مذهبی آمریکا درباره عربستان سعودی چه می گوید


وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه مربوط به آزادی مذهب، گزارش مبسوطی نیز در مورد عربستان سعودی دارد. در این گزارش هشت صفحه ای آمده است، به رغم این که برخی از محدودیت های اجتماعی در عربستان سعودی کاهش یافته، اما شرایط آزادی مذهب طی سال ۲۰۱۷ در آن کشور بهبود نیافته است.

این گزارش می گوید شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۷ شاهد تبعیض ادامه دار بودند، به شکلی که آنها به طور مشخص، هدف یک عملیات نیروهای امنیتی در مه ۲۰۱۷ در عوامیه قرار گرفتند.

این گزارش می گوید عربستان همچنان برای غیرمسلمانان محدودیت قائل شده است و افراد را به خاطر عقاید مخالف، توهین به مقدسات، و ارتداد تحت تعقیب قضایی قرار داده است.

همچنین قانون جدید «مبارزه با تروریسم» عربستان نیز به مشکل تعریف مبهم از تروریسم، و موضوع جرائم غیرخشن از جمله «دفاع از بی خدایی» رسیدگی نکرده است.

گزارش می گوید پس از ۱۵ سال که عربستان برای اصلاح کتاب های درسی پیشرفت کندی داشت، هنوز حکومت عربستان به طور کامل متن هایی را که در آنها خشونت و عدم بردباری و تحمل یکدیگر ترویج می شود، از کتاب های درسی حذف نکرده و در حقیقت، بیشتر مطالب شوکه آور در کتاب های درسی سال آموزشی جاری باقی مانده است.

به رغم برخی گام های امیدبخش برای محدود کردن نظام قیمومیت بر زنان، هنوز چنین سیستمی در عربستان جاری است و آزادی دینی زنان را محدود می کند.

این گزارش می گوید محمدبن سلمان ولیعهد عربستان، و برخی دیگر از مقامات ارشد سعودی، در گامی مثبت، علیه افراطگرایی خشن سخن گفته اند.

گزارش می گوید توصیه می شود که عربستان نیز در میان کشورهایی که دارای نگرانی های ویژه است قرار بگیرد و استثنایی برای عدم کسب این عنوان شامل آن نشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG