لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

عفو بین الملل از محکومیت دو فعال حقوق بشر سعودی به زندان خبر داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

سازمان عفو بین الملل می‌گوید دادگاهی در ریاض پایتحت عربستان سعودی دو فعال حقوق بشر در آن کشور را به زندان‌های طولانی مدت محکوم کرده است.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر روز پنجشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که «محمد العطیبی» و «عبدالله العطاوی» به ترتیب به ۱۴ و ۷ سال حبس محکوم شده‌اند.

به گزارش رویترز به نقل از عفو بین الملل، آنها نخستین فعالان حقوق بشری هستند که در عربستان تحت نفوذ محمد بن سلمان ولیعهد آن کشور محکوم می‌شوند.

مسئولان سعودی هنوز به این گزارش واکنش رسمی نشان نداد‌ه‌اند.

العطیبی ماه مه گذشته در فرودگاه دوحه، در حالی که قصد داشت همراه همسرش به نروژ که به آنها پناهندگی سیاسی اعطا کرده بود سفر کند، بازداشت و به عربستان مسترد شد.

به گفته عفو بین الملل، تشکیل سازمانی بدون دریافت مجوز، دامن زدن به آشوب، تشویش اذهان عمومی و اظهارات ضد نظام پادشاهی، از جمله جرائم منتسب به او هستند.

به دنبال پادشاهی ملک سلمان و قدرت گرفتن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد، که از نفوذ بالایی برخوردار است، اصلاحات عمده‌ای در آن کشور صورت گرفته است.

به رغم استقبال بین المللی از این اصلاحات، برخی گرو‌ه‌های حقوق بشری همچنان از برخورد نامتناسب ریاض با فعالان سیاسی و حقوق بشر ابراز نگرانی می‌کنند.

دیدبان حقوق بشر، دیگر نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، می‌گوید هفته گذشته بیش از ۱۰ فعال سیاسی شناخته شده با اتهاماتی مبهم به حبس‌های بلندمدت محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG