لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

استقبال اعضای ارشد کمیته فرعی مجلس نمایندگان از اقدامات ولیعهد عربستان در مقابل ایران


الینا راس لتینن، رئیس کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا از جمله سخنرانان این جلسه بود.
الینا راس لتینن، رئیس کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا از جمله سخنرانان این جلسه بود.

کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقا روز چهارشنبه میزبان جلسه استماعی تحت عنوان آخرین تحولات در عربستان سعودی و لبنان بود. در این جلسه نمایندگان ارشد این کمیته به نقش ایران در این تحولات اشاره کرده و مقابله با آن را راه حل مشکلات در منطقه خاورمیانه عنوان کردند.

الینا راس لتینن، رئیس کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا در این جلسه در ابتدا به نقش مخرب ایران در لبنان اشاره کرد.

وی گفت: آمریکا باید تا مشخص شدن میزان پیوند بین ارتش دولت لبنان و گروههای تروریستی محتاطانه عمل کند و آمریکا نباید از ارتش لبنان تا قطع این گونه روابطش حمایت همه جانبه کند.

این نماینده ارشد از حزب جمهوریخواه با حمایت از اقدامات ولیعهد عربستان، دفاع از تمامیت ارضی کشورش را حق این کشور متحد آمریکا دانست.

خانم راس لتینن گفت: ولیعهد جدید عربستان سعودی در هفته های اخیر دست به اقدامات جدی زده که نشان از آمادگی درگیری مستقیم با ایران را دارد. می دانیم که گسترش نفوذ ایران در منطقه هشدار جدی علیه منافع آمریکا، عربستان سعودی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است. علاوه بر حمایت ایران از حوثیها در یمن، حزب الله لبنان در این کشور نیز حضور دارد.

وی افزود: تصور کنید که توان تهدید کننده ایران در مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه ادامه و گسترش یابد. عربستان سعودی تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد، حزب الله در یمن پا گرفته و جنگ افزارش را در همسایگی عربستان انباشت کند.

در این نشست، تئودور دویتچ، عضو ارشد دموکرات این کمیته نیز مانند خانم «راس لتینن» نقش حزب الله لبنان را در این کشور، غیر سازنده عنوان کرد.

وی گفت: یک دولت رسمی در لبنان نمی تواند در حالیکه دائما درگیر جنگ قدرت با یک گروه غیر رسمی دولتی است، کارآمد باشد. حزب الله لبنان گروه نیابتی تروریستی است و برای همه جهان اهمیت دارد که آنها به حاشیه رانده شود.

او افزود که به رغم حمایت از اقدامات ولیعهد عربستان؛ باید کاستیهای اقدماتش را به او گوشزد کرد.

عضو ارشد دموکرات کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا همچنین گفت: اگر چه ما به خاطر منافع مشترکمان رابطه راهبردی با عربستان سعودی در منطقه داریم؛ اما باید با خودمان در رابطه با آنچه با آنها اختلاف نظر داریم رو راست باشیم. در حالیکه ولیعهد جدید عربستان وعده اصلاحات داده است، اما پیشرفت در زمینه حقوق بشر آهسته بوده و تبعیض علیه اقلیتها و زنان همچنان در قانون آنهاست.

استقبال عضو اندیشکده شورای روابط خارجی از اقدامات ولیعهد عربستان

در این نشست کارشناسی، «الیوت آبرامز» از اندیشکده شورای روابط خارجی، گفت که واشنگتن باید نسبت به موثر بودن اقدامات ولیعهد عربستان سعودی امیدوار باشد.

آقای آبرامز گفت: ایران چالشی است برای عربستان در حد یک کابوس. زیرا آنها خود را بین عراق و یمن که در کنترل ایران است، گیر افتاده می بینند. ایران همچنان در حال گسترش نفوذش در کشورهای عرب خلیج فارس است. آنها در حالی شاهد گسترش چتر نفوذ ایران هستند که آمریکا بقدری که آنها می خواهند اهمیتی نشان نمی دهد. اگر از ولیعهد عربستان درباره اقداماتش بپرسید، او می گوید که اقداماتش منفعلانه و واکنشی است. آمریکا فعلا باید برای موفقیت برنامه های او امیدوار بماند.

کنگره آمریکا طی سال گذشته چندین تحریم جدید علیه اقدامات مخرب ایران در منطقه تصویب کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG